Leczenie zaćmy - nowe metody

Leczenie zaćmy – nowe metody w medycynie

Medycyna nie powiedziała ostatniego słowa – stale się rozwija, a to sprawia, że leczenie zaćmy staje się jeszcze bardziej skuteczne i mniej inwazyjne. Poznaj nowe metody, które wkraczają do świata medycyny, dając nadzieję chorym na zaćmę. 

Komórki macierzyste zamiast soczewki

Obecnie w leczeniu zaćmy stosuje się metodę rozbijania umiejscowionej w rogówce chorej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie wszczepiania sztucznej soczewki. Ostatnio okuliści sięgają po coraz częściej po komórki macierzyste, które mają spore szanse, by znaleźć zastosowanie skutecznym w leczeniu zaćmy.

W ubiegłym roku naukowcy z University of California w San Diego w ramach badań klinicznych przeprowadzili udane operacje usunięcia zmętniałych soczewek na 12 niemowlętach z zaćmą z wykorzystaniem endogennych komórek macierzystych (pobranych z organu pacjenta). Przewagą endogennych komórek macierzystych nad wyhodowanymi laboratoryjnie  jest znaczne zminimalizowanie ryzyka odrzucenia ich przez organizm.

Efektem zastosowania komórek macierzystych jest naturalna regeneracja soczewki oka. Sama metoda jest mniej ingerencyjna, dzięki czemu istnieje mniejsze jest ryzyko wystąpienia np. stanów zapalnych. Potwierdzają to badania, w których porównano stan zdrowia operowanych niemowląt z wykorzystaniem komórek macierzystych z kondycją dzieci z wszczepionymi sztucznymi soczewkami. Wyniki napawają optymizmem: w grupie najmłodszych pacjentów było znacznie mniej powikłań w postaci stanów zapalnych, zmętnienia soczewki czy nadciśnienia ocznego.

Leczenie zaćmy witaminą C

Wyniki ostatnich badań wskazują, że spożywanie produktów o wysokiej zawartości witaminy C może pomóc zapobiec zaćmie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ  w przedniej komorze oka znajduje się bowiem wodnista ciecz, źródło odżywczych składników dla rogówki i soczewki. Wśród nich znajduje się witamina C, która dodatkowo zabezpiecza soczewkę przed mętnieniem i powstaniem zaćmy.

Ilość witaminy C można łatwo i skutecznie zwiększyć, spożywając bogate w nią produkty, takie jak owoce czy warzywa. Potwierdzają to wyniki badań naukowców z Kings College London. Przez ostatnie 10 lat obserwowali stan wzroku 324 par bliźniąt płci żeńskiej w wieku 60-70 lat, podzielonych na dwie grupy: jedną z dietą uboższą, a drugą bogatszą w witaminę C. Wyniki były zaskakujące. U kobiet, które spożywały więcej produktów o podwyższonej zawartości witaminy C, choroba rozwijała się 33% wolniej niż u drugiej grupy badanych.

Diagnostyka katarakty – nowy sposób

Naukowcy z University of Alicante wynaleźli nowy sposób diagnostyki chorób oczu. Jest nim specjalistyczne oprogramowanie do mierzenia wrażliwości oczu pod kątem zachorowalności na kataraktę. Nowa technologia pozwala lekarzom ocenić stopień nieprzejrzystości w tylnej komorze oka, którą spowodował wzrost liczby cząsteczek białka w soczewce wewnątrzgałkowej – czyli tych będących objawem postępującej zaćmy.

Badanie to jest bardzo ważne w przypadku pacjentów, u których wykonano zabieg usunięcia zaćmy. Wg statystyk, u 20-50% chorych, w okresie 5 lat od momentu przeprowadzenia operacji występuje zaburzenie ostrości wzroku, problemy z ostrością czy kontrastowym widzeniem.


Źródło: informacja prasowa / onedayclinic.pl

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH