Studia za granicą

Studia za granicą


Zagraniczne studia to wyzwanie dla każdego młodego człowieka – dzięki nim może poszerzyć swoje horyzonty i mieć lepszy start w życie zawodowe. Taki sukces opiera się jednak na ciężkiej pracy już we wczesnym okresie nauki.

Gdy jesteśmy pewni, że chcemy studiować za granicą, warto pomyśleć nad wyborem klasy z programem międzynarodowej matury. Jej zdanie otwiera drzwi na wszystkie uczelnie świata.

Przy rekrutacji na studia brana jest pod uwagę – poza ocenami i świadectwem maturalnym – inna działalność związana z tematem kursu, np. wolontariat, udział w olimpiadach lub konkursach. Takie doświadczenia zwiększają atrakcyjność kandydata.

Rekrutacja
Proces rekrutacyjny rozpoczyna się od złożenia aplikacji i opłacenia wpisowego. Przy składaniu aplikacji należy potwierdzić znajomość języka – bez certyfikatu językowego można zapomnieć o studiowaniu w innym państwie.
Bardzo często wymagane jest też złożenie do ambasady danego kraju wniosku o wstępne przyjęcie na studia. Wniosek wraz z certyfikatem zostaje przesłany do uczelni, która na kolejnym etapie będzie kontaktowała się bezpośrednio z kandydatem. Niektóre uniwersytety zapraszają aplikantów na rozmowy kwalifikacyjne.

Studia
Zagraniczne studia nierzadko są bardzo kosztowne, jednak istnieje wiele możliwości uzyskania stypendiów lub dofinansowania rządowego. Pozostaje także problem zakwaterowania i kosztów życia codziennego. W wielu przypadkach przez pierwszy rok studiów studenci mogą mieszkać w akademiku. Następne lata edukacji wymagają jednak znalezienia innego lokum. Koszty życia codziennego – w porównaniu z polskimi – są wyższe, dlatego wielu studentów podejmuje pracę.

Życie w obcym kraju
Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o studiach za granicą jest nasz charakter. Nauka i życie poza granicami Polski wymagają samodzielności i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. By żyć w obcym kraju, wśród obcych ludzi, trzeba wykazać się dużą determinacją i odwagą. Każdy dzień to nowe wyzwanie.
Przed podjęciem decyzji o studiach zagranicznych należy dobrze się zastanowić. Taki wybór niesie wiele konsekwencji, ale daje też satysfakcję i poczucie spełnienia. Wyjazd za granicę to nowe możliwości rozwoju, a także lepsze perspektywy na przyszłość. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Wybór nie jest łatwy.

4.8/5 - (300 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH