Polscy pacjenci z łuszczycą apelują o godne życie!

Z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę pacjenci apelują do polskiego rządu o dostęp do skutecznego leczenia, dzięki któremu będą mogli godnie żyć. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym pacjentom z najcięższymi lub trudnymi w leczeniu postaciami łuszczycy nie refunduje się terapii lekami biologicznymi.

Kilka dni temu odbyła się konferencja prasowa pt. „O godne życie z łuszczycą”. Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Krajowy Konsultant ds. Dermatologii i Wenerologii prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba, Wojewódzki (Wielkopolska) Konsultant ds. Dermatologii i Wenerologii prof. dr hab. n. med. Zygmunt Adamski oraz członkowie Unii Pacjentów – Bogusława Zyber i Małgorzata Miszewska. Organizatorzy konferencji zaprosili przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, AOTM, NFZ.

W Polsce pacjenci z łuszczycą nadal nie mają pełnego dostępu do terapii biologicznej. Można ją rozliczać wyłącznie za zgodą płatnika, ale jest to rozliczenie z punktów przyznanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na poszczególne kliniki. A ponieważ leki biologiczne są drogie, szpitale mogłyby ją sfinansować najwyżej kilku pacjentom w miesiącu, pozbawiając się rezerw na leczenie osób z innymi schorzeniami – tłumaczy prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy ds. dermatologii.

Jak dodaje specjalista, finansowanie leczenia łuszczycy w ramach jednorodnych grup pacjentów (JGP) pokrywa leczenie tylko jednym lekiem biologicznym z czterech dostępnych. Tymczasem jeden lek nie pozwala na skuteczną terapię choroby u wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują. Te leki mają różny mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania. Są przez chorych różnie tolerowane. Nieraz musimy zmienić lek i nie mamy na co. Dlatego, dalej czekamy na programy terapeutyczne, bo tylko one dadzą możliwości pełnej refundacji dla najbardziej potrzebujących chorych – wyjaśnia konsultant.

Dermatolodzy wyliczyli, przyjmując bardzo restrykcyjne kryteria, że w Polsce leki biologiczne powinno otrzymywać ok. 800 osób (z 3,5 tys. najciężej chorych). Są to głównie chorzy z łuszczycą plackowatą, która ma ciężki przebieg, często nawraca, w leczeniu której inne metody terapii zawiodły lub dawały silne objawy niepożądane. Grupę tę wyłoniono na podstawie aż 3 kryteriów, podczas gdy w niektórych krajach terapię biologiczną refunduje się tylko na podstawie pogorszenia jakości życia chorego z łuszczycą. Nawet w Rumunii i Czechach, gdzie populacje chorych są proporcjonalnie mniejsze niż w Polsce, refunduje się ją – odpowiednio – 2500 i 1500 chorym.

O stworzenie programów terapeutycznych dla polskich chorych na łuszczycę ubiega się, powołany w lipcu 2009 r., Krajowy Zespół Ekspertów ds. Dermatologii. Zrzeszeni w nim specjaliści chcą też przeciwdziałać marginalizacji dermatologii w Polsce.

W naszym kraju nie zauważa się osób z chorobami dermatologicznymi, podczas gdy cały świat daje im możliwości pełnoprawnego leczenia. Nie dość, że stygmatyzacja tych osób w społeczeństwie jest ogromna to jeszcze są oni dyskryminowani przez polityków – ubolewają eksperci. Jak przypominają, choroby dermatologiczne nie zostały uwzględnione w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2007-2015, a łuszczycy nie ma w rejestrze chorób przewlekłych Ministerstwa Zdrowia.

4.7/5 - (335 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH