PROF. EDWARD ZAWISZA – Nie czuję się zmęczony pracą
Alergologia zafascynowała go swoją tajemniczością i niezwykle dynamicznym rozwojem. Prof. Edward Zawisza jest jednym z najbardziej cenionych ekspertów w tej dziedzinie.
Autor Na Zdrowie | alergia, badania naukowe, dokształcanie, Justyna Hofman-Wiśniewska, lekarz, praca naukowa, sylwetka | Informacje |
Alergologia zafascynowała go swoją tajemniczością i niezwykle dynamicznym rozwojem. Prof. Edward Zawisza jest jednym z najbardziej cenionych ekspertów w tej dziedzinie.
Autor Na Zdrowie | analiza, badania naukowe, dokształcanie, książka, lekarz, Medycyna, nauka, opinie, praca naukowa, studia | Informacje |
Przeglądy piśmiennictwa od zawsze były wykorzystywane przez lekarzy jako skondensowane źródło wiedzy na dany temat medyczny. Standardowy przegląd piśmiennictwa jest niczym innym, jak kompilacją danych źródłowych wybranych subiektywnie przez autora przeglądu.
Z punktu widzenia evidence-based medicine (EBM), przegląd piśmiennictwa jest dowodem naukowym na poziomie opinii eksperckiej, czyli dowodem niskiej wiarygodności. Skąd w takim razie wysoka wiarygodność przeglądu systematycznego?
Autor Na Zdrowie | Justyna Hofman-Wiśniewska, książka, Medycyna, nauka, praca naukowa, sylwetka, uniwersytety | Informacje |
Profesor Stanisław Sterkowicz na emeryturze organizował lekarskie życie naukowe we Włocławku, był aktywnym i pełnym pasji publicystą, laureatem wielu nagród literackich i honorowym członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.
Profesor Sterkowicz pisał w swojej książce „Dziejach nieludzkiej medycyny”: „Czas zaciera ślady. Nie zapominajmy jednak, że w XX wieku żyli tacy lekarze-zbrodniarze, że z ich rąk zginęło wiele tysięcy bezbronnych i niewinnych ludzi. Ich jedyną winą było to, że byli innej narodowości lub mieli odmienne niż rządzący przekonania. Liczba ofiar zbrodni niemieckich lekarzy była ogromna. Nie zapominajmy ani tych zbrodni, ani tych lekarzy-morderców spod znaku swastyki”. Nie zapominajmy. Ale miejmy zawsze świadomość, że historia poucza, iż człowiekowi nie należy ufać. Profesor pisał o wojnie. A dziś? Oczywiście, jest to inna skala, ale… Techniki genetyczne umożliwiają ciche i wyrafinowane metody. Eugenika nie zniknęła z myślenia współczesnych. To, zresztą, nie naziści ją wymyślili. Jest to myśl z XIX wieku i obecnie nie jest ona martwa. Funkcjonuje jako pozytywna i negatywna eugenika będąc de facto awersem i rewersem jednego medalu, czyli nieludzkim barbarzyństwem. I są lekarze, którzy…
Autor Na Zdrowie | antyoksydanty, glutation, Magdalena Hałupka, nanocząsteczki, praca naukowa, stres oksydacyjny | Farmacja |
Celem niniejszej pracy było opracowanie i scharakteryzowanie polimerowych nanocząstek (NP) z glutationem (GSH) – antyoksydantem, który pełni funkcję obronną komórki przed reaktywnymi formami tlenu (RTF). W celu przygotowania NP zawierających GSH (NP-GSH) wykorzystano metodę podwójnej emulsji (W/O/W) i odparowania rozpuszczalnika organicznego. Otrzymane NP-GSH scharakteryzowano pod względem wielkości, potencjału zeta, wydajności enkapsulacji, aktywności antyoksydacyjnej oraz wyznaczono profile uwalniania GSH z NP. Stwierdzono, że średnia wielkość NP-GSH wynosi 340-385 nm, a ich ładunek powierzchniowy jest dodatni. Wydajność procesu formulacji pustych NP i NP-GSH wynosiła odpowiednio: 65,3 ± 7,1 i 66,8 ± 12,5 proc. Zawartość GSH w NP‑GSH oznaczono metodą pośrednią z różnicy początkowej ilości GSH i w supernatancie oraz metodą bezpośrednią poprzez rozpuszczenie NP-GSH w metanolu i oznaczenie zawartości GSH metodą HPLC. Wydajność enkapsulacji GSH w NP wynosiła odpowiednio: 19-36 proc. w metodzie bezpośredniej i 32-55 proc. w metodzie pośredniej.
Do określenia aktywności antyoksydacyjnej NP-GSH wykorzystano rodnik 2,2’-difenylo‑1‑pikrylhydrazylowy (DPPH°). GSH zawarty w NP reagował z DPPH° osiągając stan równowagi po 90 minutach inkubacji w 20°C w mieszaninie metanolu z buforem cytrynianowym (95:5, v/v) i wykazywał aktywność antyrodnikową. Profil uwalniania GSH z NP został wyznaczony w warunkach in vitro w pH 7,4 i jego przebieg wskazywał na bardzo szybkie uwalnianie substancji aktywnej (96 proc. uwolnienie GSH z NP po 5 minutach inkubacji w 37°C). Jednocześnie zaobserwowano bardzo wysoki stopień utlenienia GSH do disiarczku glutationu (GSSG). Poprawę profilu uwalniania GSH z NP‑GSH prawdopodobnie można uzyskać poprzez koenkapsulację GSH z innymi związkami, które przedłużałyby czas jego uwalniania z NP (np. cycklodekstryny).
Autor Na Zdrowie | apteka, farmacja, Patrycja Klimek-Wierzbicka, praca naukowa, staż apteczny, studia | Farmacja |
Praca w aptece i na uczelni jest nieatrakcyjna dla młodych absolwentów farmacji. Czy za 5-10 lat nie zabraknie wykładowców na wydziałach farmaceutycznych? Kto stanie za pierwszym stołem w 13 tysiącach polskich aptek?
Autor Na Zdrowie | Iwona Ring, medycyna pracy, praca naukowa, przemęczenie | Informacje |
Często odczuwasz zmęczenie, a praca zawodowa nie daje ci już takiej satysfakcji jak kiedyś. Nie widzisz przed sobą perspektyw, boisz się podejmować decyzje. Jeśli zauważasz u siebie takie symptomy, to znaczy, że i ciebie dopadł tzw. zespół wypalenia zawodowego.
Autor Na Zdrowie | badania, praca naukowa, wzrok, żele | Okulistyka |
Leczenie schorzeń narządu wzroku polega na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym i ogólnym. Większość z nich stanowią leki podawane bezpośrednio do oka.