Z Michałem Bartosiakiem, pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem programu Pharma Connecting People, rozmawia Anna Rogala.
Jak zrodził się pomysł na inicjatywę Pharma Connecting People i do kogo jest ona skierowana?
Idea programu Pharma Connecting People (PCP) zrodziła się trzy lata temu, kiedy jako student po pierwszym roku farmacji postawiłem pierwsze kroki na farmaceutycznym rynku pracy. W mojej rodzinie nikt nie pracuje w tej branży. W czasie wakacji w 2008 roku wybrałem się do aptek w moim rodzinnym mieście. Po wizytach w 28 aptekach, jedna z nich zaoferowała mi zatrudnienie. Pracując jako pomoc apteczna – sprawdzając towar z fakturą, metkując i rozkładając leki, asystując za pierwszym stołem i na recepturze oraz wykonując drobne prace porządkowe – miałem okazję przyjrzeć się pracy farmaceuty od kuchni. Rozmowy z doświadczonym personelem oraz życzliwość mojego pracodawcy dały mi motywację do dalszej nauki.
Zdałem sobie wtedy sprawę, że dostęp do pracy dla studentów jest utrudniony. Tylko najwytrwalsi znajdują pracę w aptekach w czasie studiów. Miałem szczęście, że odwiedziłem tylko 28 aptek. Postanowiłem ułatwić zdobywanie doświadczenia studentom farmacji – i w ten sposób narodziła się idea programu PCP.
Kiedy zaczął funkcjonować ten program?
W 2009 roku, kiedy zostałem Członkiem Zarządu Młodej Farmacji – Warszawa, pojawiła się szansa na wcielenie planu w życie. Założyłem program PCP w Warszawie, a obecnie staram się go wprowadzić na terenie całej Polski. Program działa już rok. Skorzystało z niego 72 studentów, ponad 40 aptek oraz jedna hurtownia. Studenci pracowali w charakterze pomocy aptecznej, a także odbywali obowiązkową – po trzecim roku studiów – miesięczną praktykę w aptekach otwartych naszych partnerów.
Czy apteki są zainteresowane zatrudnianiem niedoświadczonych studentów?
Warto podkreślić, że studenci farmacji to osoby, które cechuje obowiązkowość, pracowitość i dokładność. Wymaga tego od nich system studiów, który eliminuje osoby niespełniające tych kryteriów, aby w aptece pracowali wysoko wykwalifikowani specjaliści. Na poparcie tych słów przytoczę wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kierowników aptek, u których 33 studentów pracowało podczas ubiegłorocznych ferii zimowych. 100 proc. ankietowanych podkreśliło wysoki stopień zaangażowania studentów w pracę. Ponad 90 proc. podało, że studenci wykazali się samodzielnością i inicjatywą, a 96 proc. uważało studentów za bardzo komunikatywnych. Równie wysoko studenci zostali ocenieni pod względem współpracy, jakości i zaangażowania w pracę oraz analizę problemów.
U podstawy programu PCP leży bardzo chłonny rynek pracy. Około 80 proc. studentów po zakończeniu stażu zostaje w aptece. Z tego powodu program PCP jest skierowany głównie do aptek i wskazanej grupy studentów.
Przeglądając gazety i portale farmaceutyczne oraz rozmawiając z właścicielami aptek z różnych części Polski, widzę duże zapotrzebowanie na absolwentów farmacji. Często w aptece pracuje tylko jeden magister, resztę personelu stanowią technicy. Właściciele aptek miesiącami poszukują – wymaganych przez prawo farmaceutyczne – wykształconych pracowników.
Wielokrotnie spotkałem się z zatrudnieniem nieodpowiednich osób. Tego rodzaju współpraca kończyła się bardzo szybko, a apteka ponosiła straty. Pomyślałem więc: czy nie lepiej byłoby zatrudnić jako magistra farmacji kogoś, kogo się już zna? Przecież łatwiej jest, gdy pracownik zna środowisko pracy i umie poruszać się zgodnie z rytmem apteki?
Jakie są główne cele programu? Jakie są korzyści z uczestnictwa w nim?
Priorytetem programu PCP jest pomoc studentom w zatrudnieniu na farmaceutycznym rynku pracy. W tym celu organizujemy miejsca pracy, praktyki i staże w aptekach naszych partnerów. Dokładamy wszelkich starań, aby zarówno studenci, jak i partnerzy biorący udział w programie, byli zadowoleni ze współpracy. Obecnie przygotowujemy program „Apteka przyjazna studentom”, który pozwoli wyselekcjonować apteki wspierające studentów.
Profity, jakie apteka czerpie z partnerstwa w programie PCP, to dodatkowe zasoby ludzkie – ambitni, pełni pasji studenci, którzy pracując zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne. Jako „Partner Programu PCP”, apteka może za naszym pośrednictwem przyjmować studentów również na praktykę lub staż. Uwzględniamy także indywidualne potrzeby partnera, które można zgłaszać do zarządu programu PCP.
Nasi partnerzy mogą zamieszczać ogłoszenia na stronie internetowej programu bądź przekazywać je studentom za naszym pośrednictwem.
Na jakich zasadach można przystąpić do programu PCP?
Aby skorzystać z programu PCP, apteka powinna uzyskać status „Partnera Programu PCP”. Może to osiągnąć poprzez zgłoszenie chęci przystąpienia do programu do lokalnego lub ogólnopolskiego koordynatora. Warto zaznaczyć, że zarówno przystąpienie, jak i udział w programie, są dla apteki bezpłatne.
Każdy aplikant, nabywając status partnera, zostaje automatycznie wpisany na listę partnerów. Wszystkie adresy i kontakty, formy współpracy oraz listy partnerów można znaleźć na naszej stronie internetowej www.programpcp.pl.
Jaki jest zasięg programu i jak wiele osób/firm jest w niego obecnie zaangażowanych?
Program obejmuje swoim działaniem studentów z dziewięciu wydziałów farmaceutycznych, którzy mieszkają w całej Polsce. Granice zasięgu programu wyznaczają kontury na mapie naszego kraju. W prace programu zaangażowanych jest około 30 studentów i na chwilę obecną współpracujemy z 17 firmami. Patrząc w przyszłość, szacuję, że docelowo w programie będzie pracować około 100 studentów.
W jaki sposób docieracie z informacją o PCP do studentów i potencjalnych partnerów programu?
Przede wszystkim za pomocą naszej bazy mailowej oraz popularnych wśród studentów portali społecznościowych. Posiadamy około 2500 adresów studentów oraz partnerów programu PCP. Do czerwca br. planujemy rozbudować bazę do około sześciu tysięcy rekordów. W najbliższym czasie zaczniemy wydawać drogą elektroniczną pierwszy w Polsce newsletter studentów farmacji pod nazwą „Newsletter PCP”. Jesteśmy obecni na spotkaniach kierowników aptek w izbach aptekarskich, gdzie przeprowadzamy prezentacje naszego programu, oraz na stronach internetowych izb aptekarskich i portali branżowych.
Dzięki pasji i zaangażowaniu studentów, budujemy trwałe i profesjonalne fundamenty współpracy. Chcemy zasłużyć na miano rzetelnych i profesjonalnych partnerów.
Dziękuję za rozmowę.