Jedzenie ryb sprzyja zdrowiu

Wyższa inteligencja, dobry sen i większa zdolność koncentracji – a to wszystko znajdziesz na swoim… talerzu. Brzmi niewiarygodnie?

Nie od dziś wiadomo, że dieta ma znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dotyczy to również ryb, co potwierdzają naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii. Dzieci, które spożywają je raz w tygodniu, osiągają nawet o 4 punkty więcej w testach na inteligencję i mają lepszy sen.

Skutki ewolucji

**Mózg ludzki skurczył się o wielkość piłki tenisowej – tak twierdzi antropolog z University of Wisconsin dr John Hawks.**

Jeśli proces utrzyma dotychczasowe tempo, to za 20 tys. lat osiągniemy pojemność czaszki Homo erectusa – prymitywnego przodka człowieka żyjącego pół miliona lat temu. Czy to oznacza, że człowiek utraci posiadany poziom inteligencji? Naukowcy uważają, że nie.

Badania dowodzą, iż mózg stanowi tylko 2 proc. masy człowieka, a zużywa aż 20 proc. energii dostarczanej organizmowi.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Termin ten pojawił się w psychologii stosunkowo niedawno i służy do określenia umiejętności, takich jak: samokontrola, zapał, wytrwałość i zdolność motywacji oraz empatia i umiejętności społeczne. Tego rodzaju zdolności nie są mierzone klasycznymi testami inteligencji, które badają wyłącznie funkcje poznawcze.

Okulary są super

Dzieci uważają, że ich rówieśnicy noszący okulary odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją i wiedzą.

“Wiele dzieci wstydzi się założyć okulary. Boją się, że zostaną źle ocenione przez rówieśników lub uznane za brzydkie” – mówi Jeffrey Walline z Ohio State University. Jak dodaje, wyniki prowadzonych przez niego badań mogą trochę uspokoić te dzieci, które czeka założenie swoich pierwszych okularów.

Dwie-trzecie małych respondentów odpowiedziało, że ich rówieśnicy w okularach są inteligentniejsi, a nieco ponad połowa – że uczciwsi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH