Brak koncentracji u dzieci

Brak koncentracji u dziecka – jak nad nią pracować?

Istnieje wiele czynników, które mogą rozpraszać uwagę dziecka. Wśród nich znajdziemy m.in. coraz bardziej wymyślne zabawki z wieloma funkcjami, szybkie tempo życia rodziców i brak zainteresowania, a także zła dieta. To przekłada się na brak koncentracji u dzieci, która jest bardzo ważna w zdobywaniu wiedzy przez najmłodszych, chociażby w szkole. 

Czy nikotyna okaże się pomocna w walce z chorobą Alzheimera?

Przeprowadzone na grupie 67 osób badanie amerykańskich neurologów wykazało, że wchłaniana do krwioobiegu przez skórę nikotyna może nie tylko pomagać w rzucaniu nałogu tytoniowego, ale również hamować postępy choroby Alzheimera.

Leczenie duszy

Leczenie duszy

Depresja jest chorobą częstą i może się przytrafić niemal każdemu. Kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu spełnia prawidłowe rozpoznanie, które umożliwia wnikliwy wywiad lekarski.

Suplementacja diety w anemii

Suplementacja diety w anemii

Przyczyną anemii są najczęściej niedobory żelaza we krwi. Dlatego farmaceuta powinien wiedzieć, jakie preparaty są najbardziej wskazane w leczeniu tej choroby.

Anemia często występuje u kobiet. Na początku może przebiegać bezobjawowo. Po pewnym czasie pojawiają się symptomy, które są jednak niespecyficzne i nie od razu budzą niepokój – często mylone są z przejawami przepracowania. Nieleczona choroba osłabia organizm. Szczególnie niebezpieczna jest dla narządów wrażliwych na niedotlenienie – mózgu i serca. Dlatego w przypadku podejrzenia anemii konieczne jest wykonanie morfologii krwi i podjęcie leczenia.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Nie wszystkie substancje wspomagające aktywność umysłową działają tak samo. Najlepiej więc dobierać je do konkretnych potrzeb pacjentów.
Większość składników, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, powinniśmy dostarczać z pożywieniem (to możliwe, jeśli jest ono urozmaicone). Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto sięgnąć po suplementy diety. Polecane są one osobom odczuwającym pogorszenie sprawności umysłowej (problemy z koncentracją, bezsenność, apatia) lub które czeka okres wytężonej nauki czy pracy.

Wspomaganie koncentracji  i zapamiętywania

Wspomaganie koncentracji i zapamiętywania

Współczesny tryb życia, któremu towarzyszą ciągły pośpiech i stres, powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Na szczęście są środki wspomagające kognitywne procesy mózgu. Każdego dnia mózg człowieka bombardowany jest ogromną ilością informacji. Dzięki pamięci – jednej z najdoskonalszych funkcji poznawczych ludzkiego umysłu – jesteśmy w stanie odbierać, przechowywać i odtwarzać informacje, które dotarły do mózgu.

Higiena wzroku w pracy

Higiena wzroku w pracy

Długotrwała praca przy komputerze osłabia i męczy oczy. Pomocne mogą być specjalne ćwiczenia, okulary, a także dieta i suplementy bogate w składniki poprawiające wzrok. Każdy, kto spędza w pracy po 8-10 godzin dziennie przed monitorem komputera, doskonale zna następujące objawy: pieczenie i łzawienie oczu, zamazywanie się obrazu, ból głowy, gwałtowny spadek koncentracji. Są one często określane jako tzw. syndrom widzenia komputerowego (CVS) i znacząco obniżają komfort i efektywność pracy. Co zatem można zrobić, by utrzymać wzrok w jak najlepszej kondycji?

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Nikotynizm, oprócz tego, że jest formą uzależnienia, stanowi także jeden z najczęstszych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, jak np. choroba wieńcowa, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, POChP czy nowotwory. Warto więc namawiać pacjentów do zerwania z nałogiem.

Suplementy diety dla kobiet

Suplementy diety dla kobiet

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest różne dla kobiet i mężczyzn. Zależy ono również od wieku i stanu zdrowia, a także – w przypadku kobiet – od takich czynników, jak ciąża czy okres karmienia piersią.

Uwaga

Uwaga, PMS!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to nie mit. Wiele kobiet przed menstruacją odczuwa dolegliwości bólowe, rozdrażnienie, a także ma problemy z koncentracją. Jak sobie z tym radzić?

Śniadanie dla mądrej główki

Śniadanie dla mądrej główki

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, dostarcza młodemu organizmowi energię na cały dzień i usprawnia pracę umysłową. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pełnowartościowe śniadanie ułatwia koncentrację i gwarantuje lepsze osiągnięcia w nauce.

Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami

Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

Omega-3 dla serca i umysłu

Omega-3 dla serca i umysłu

Naukowcy podkreślają prozdrowotne działanie kwasów omega-3. Opisano ich pozytywny wpływ w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Wciąż badane są ich właściwości w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, skórnych i metabolicznych, a także ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Magnez poproszę...

Magnez poproszę…

Każdego dnia do aptek przychodzą pacjenci, którzy chcieliby nabyć preparat zawierający magnez. Trudno jest im jednak wybrać najlepszy produkt spośród licznych specyfików, jakie oferuje rynek farmaceutyczny. W tej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc farmaceuty.

Przyczyny

Przyczyny, objawy i leczenie nokturii

Nokturia może być spowodowana przez wiele stanów chorobowych. Na częste mikcje w porze nocnej mogą mieć wpływ takie czynniki, jak: pęcherz nadreaktywny, poliuria nocna czy nawyki dotyczące spożywania płynów.

KOENADE Vitality laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

W styczniu 2010 roku, już po raz szósty, grono ekspertów [**Nagrody Profesorów Farmacji**](/page/nagroda-profesorow-farmacji#laureaci_VII_edycji) wybrało spośród zgłoszonych do tej nagrody produktów preparaty, które – w ich opinii – spełniają wszelkie kryteria stawiane suplementom diety. W tej edycji wyróżniono aż sześć preparatów (m.in.KOENADE Vitality firmy Polfarmex). Wyróżnione suplementy diety charakteryzują się indywidualnymi właściwościami, ale niektóre z nich mogą się wzajemnie uzupełniać.

Leki nie dla kierowców

Leki nie dla kierowców

Niektóre leki obniżają koncentrację i zdolności psychoruchowe, dlatego po ich zażyciu nie można siadać za kierownicą. Pacjenci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Warto edukować ich w tym zakresie, szczególnie teraz, gdy zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów.

Chela-Mag B6 laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

**Piąta edycja Nagrody Profesorów Farmacji była nietypowa, bowiem nagrody zostały przyznane dwuetapowo.**
W pierwszym etapie wyróżniono preparat Chela-Mag B6, w drugim etapie dwa preparaty firmy Lek-Am: [**BioLuteina Plus**](/news/bioluteina-plus-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “BioLuteina Plus laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”) oraz [**Furoxin**](/news/furoxin-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “Furoxin laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”).

**Chela-Mag B6**

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH