Omega-3 dla serca i umysłu

Omega-3 dla serca i umysłu


Naukowcy podkreślają prozdrowotne działanie kwasów omega-3. Opisano ich pozytywny wpływ w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Wciąż badane są ich właściwości w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, skórnych i metabolicznych, a także ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Okres wzmożonego zainteresowania naukowców kwasami omega-3 rozpoczął się w latach 70. ubiegłego stulecia, kiedy okazało się, że Eskimosi spożywający duże ilości tych kwasów bardzo rzadko chorują na miażdżycę. Kolejne lata badań pokazały dlaczego tak się dzieje, odkryto nowe właściwości tych związków, m. in. ich wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.

Choroby serca i układu krążenia wciąż przewodzą niechlubnym statystykom dotyczącym umieralności, dlatego właśnie wpływ oleju rybiego na serce wzbudzał najwięcej emocji wśród naukowców. Wśród wielu czynników wywołujących choroby układu krążenia najczęściej wskazywane są złe nawyki żywieniowe. Brak wystarczającej ilości ryb w jadłospisie to jeden z grzechów głównych Polaków.

Cenne dla serca
Kwasy omega-3 odgrywają ogromną rolę w obniżaniu ryzyka zachorowania na miażdżycę, wpływając na poprawę profilu lipidowego, obniżanie trójglicerydów i wzrost frakcji cholesterolu HDL. Obniżają także ciśnienie i stabilizują śródbłonek naczyniowy. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że w miażdżycy negatywną rolę odgrywają płytki krwi, które aktywują się w obrębie blaszki, dlatego duże znaczenie ma zaobserwowany u kwasów omega-3 efekt antyagregacyjny.
W wielu badaniach podkreślano wpływ tych kwasów na zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci sercowej, wywoływanej ciężkimi komorowymi zaburzeniami rytmu. W tym przypadku ogromną rolę odgrywa efekt stabilizujący błonę komórkową i działanie antyarytmiczne tych kwasów. Do tego należy wspomnieć o działaniu przeciwzapalnym, gdyż te procesy szczególnie nasilone są w obrębie niestabilnej blaszki miażdżycowej.

Cenne dla umysłu
Coraz więcej badań dotyczy korzystnego wpływu kwasów omega-3, a szczególnie kwasu dokozaheksaenowego (DHA), na rozwój mózgu i siatkówki oka. Ma to szczególne znaczenie w okresie intensywnego wzrostu tych tkanek, czyli w końcowych miesiącach ciąży i pierwszych miesiącach życia. Okazuje się, że dzieci, które w tym okresie miały w diecie odpowiednią zawartość DHA, szybciej komunikowały się z otoczeniem, lepiej rozwijał się ich narząd wzroku, a w okresie późniejszym lepiej przyswajały wiedzę, miały lepszą pamięć i koncentrację i wyższe wskaźniki IQ. Z kolei u dorosłych jest wiele pozytywnych prób stosowania kwasów omega-3 w terapii depresji, gdyż jak się okazuje są one prekursorami ważnych hormonów (serotoniny i dopaminy) odpowiadających za pozytywny nastrój.

Filet czy kapsułka?
Statystyczny Polak rzadko jada ryby; dania rybne są spychane na margines naszego menu. Sprawia to, że nie przyjmujemy dostatecznej ilości NNKT, które muszą być dostarczane z pożywieniem. Niezbędna jest więc suplementacja, czyli przyjmowanie preparatów zawierających te związki.

Przemysł farmaceutyczny oferuje nam bogatą gamę produktów w postaci kapsułek. Jak wybrać te właściwie? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zawartość substancji czynnych w preparacie. Na polskim rynku obecne są preparaty zawierające 30 proc. tych kwasów. Są jednak producenci oferujący nieco droższe w pozyskiwaniu, jednakże relatywnie dużo tańsze dla pacjenta stężenie ponad 50-proc. Korzyść dla pacjenta jest bez wątpienia duża, gdyż zamiast przyjmować kilka kapsułek dziennie (w przypadku np. zawartości 500 mg kwasów omega-3) wystarczą jedynie 2, aby spełnić rekomendacje kardiologiczne w zakresie profilaktyki sercowo-naczyniowej. W tym wypadku – parafrazując stare powiedzenie – oznacza to, że najtańszy wcale nie znaczy najbardziej ekonomiczny!

Pacjenci kupujący preparaty oczekują konkretnych rezultatów, które można osiągnąć stosując określone dawki. Dlatego apeluję, aby bacznie zwracać uwagę na etykiety i niech nie zmyli nas cyfra np. 1000 mg, która dotyczy zawartości oleju rybiego, a nie składników aktywnych, czyli kwasów omega-3.

Należy również zwrócić uwagę na obecność w preparacie witaminy E. Jest ona ważna nie tyle jako składnik aktywny, ale jako substancja niezbędna do zachowania trwałości tych kwasów. Są one niestety podatne na utlenienie i dlatego witamina ta musi być dodawana w procesie produkcyjnym kapsułek z kwasami omega-3.

4.7/5 - (292 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH