Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle występują dosyć często u chorych na nowotwory; u około 25 proc. osób ból jest jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej. W czasie leczenia liczba doświadczających bólów zwiększa się: około połowa chorujących na nowotwory będzie odczuwała bóle w czasie leczenia. A przy zaawansowanej chorobie nowotworowej, z przerzutami do kości, czy w okresie schyłkowym, na bóle cierpi aż 75 proc. chorych. Te bóle powinny być leczone; pozostawienie chorego z bólem nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma pozytywnych efektów, tylko negatywne. Nieleczony ból ma wpływ na jakość życia chorych, a nawet na sam przebieg choroby nowotworowej. Po pierwsze, to niepotrzebne cierpienie i myślenie cały czas o chorobie, która postępuje. Po drugie, ból ogranicza. A więc, nie dość, że jest się chorym, to jeszcze wyłączonym z życia przez ból. Moim zdaniem, ból ma negatywny wpływ na przebieg choroby, na pewno ma działanie immunosupresyjne.

Cyberokulary pomocne dla niedowidzących

Wyglądające całkiem normalnie okulary, ale naszpikowane nowoczesną technologią – być może tak właśnie już niedługo wyglądać będzie nowoczesna korekcja wzroku. Sugeruje to zainteresowanie wynalazkiem, zaprezentowanym w tym roku na Royal Society Summer Science Exhibition.

Dzięki wykorzystaniu cyberokularów, będzie można bardzo wspomóc osoby z poważnymi zaburzeniami widzenia. Pozwoli im to na większą aktywność życiową i powrót do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Chcemy za długo spać

20 proc. osób w wieku 25-44 lata narzeka na zbyt krótki sen. Według prof. Jima Horne’a z Sleep Research Center przy Loughborough University, wynika to z faktu, że jesteśmy społeczeństwem nadmiaru.
Za dużo jemy, za dużo pijemy i za długo chcemy spać. Naukowiec uważa, że chcemy dłużej spać, bo nasze życie stało się bezpieczniejsze. W strzeżonych osiedlach w nocy nie musimy się bać niebezpieczeństwa. Podlegamy takiemu samemu zjawisku jak zwierzęta w zoo. Na przykład leniwce na wolności śpią niespełna 10 godzin na dobę, a te trzymane w niewoli – 16 godzin.

Melatonina czyli hormon snu

Melatonina czyli hormon snu

Sen to zdrowie, sen to życie. Wystarczy osiem bezsennych nocy i dni, by całkowicie ustała praca najważniejszych organów.
Już jedna nieprzespana noc aż na siedem następnych dni pogarsza funkcjonowanie organizmu. Jak długo trwa proces zasypiania u przeciętnej zdrowej osoby? Nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Jeżeli zasypiasz w czasie krótszym niż 30 minut, to jesteś w grupie szczęśliwców, którzy nie zetknęli się z koszmarem bezsenności.

KOENADE Vitality laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

W styczniu 2010 roku, już po raz szósty, grono ekspertów [**Nagrody Profesorów Farmacji**](/page/nagroda-profesorow-farmacji#laureaci_VII_edycji) wybrało spośród zgłoszonych do tej nagrody produktów preparaty, które – w ich opinii – spełniają wszelkie kryteria stawiane suplementom diety. W tej edycji wyróżniono aż sześć preparatów (m.in.KOENADE Vitality firmy Polfarmex). Wyróżnione suplementy diety charakteryzują się indywidualnymi właściwościami, ale niektóre z nich mogą się wzajemnie uzupełniać.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH