Samochód śledzący stan zdrowia kierowcy

Naukowcy z Niemiec opracowali czujniki, które zamontowane w kierownicy samochodu pozwalają rozpoznać niedyspozycję kierowcy i zapobiec wypadkowi – informuje serwis „EurekAlert”.

Wypadki powodowane są przez szereg różnych czynników – jednym z nich jest zły stan zdrowia kierowcy. Zespół badaczy z politechniki w Monachium we współpracy z firmą BMW opracował zespół czujników wbudowanych w koło kierownicy. Mają one sprawdzać przewodnictwo skórne, tętno i poziom tlenu we krwi w czasie jazdy, wykrywając na przykład omdlenie czy zawał serca.

Obrazy 3D szkodzą dzieciom

Zaburzenia kognitywne i problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów przez dzieci poniżej 6. roku życia.

System nerwowy u najmłodszych jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może spowodować nieodwracalne, szkodliwe skutki – alarmują francuscy badacze. Im więcej czasu spędzonego przed konsolą 3D, tym większe ryzyko. W rezultacie u dzieci występują nie tylko problemy z rozróżnieniem świata realnego od wirtualnego, ale także trudności ze skupieniem wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna to dolegliwość związana z przemieszczaniem się. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się wkrótce po rozpoczęciu podróży. Zaczynamy coraz częściej ziewać i przełykać ślinę, intensywnie się pocimy, oddech staje się płytszy. W dalszej kolejności mogą pojawić się nudności i wymioty.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

Leki nie dla kierowców

Leki nie dla kierowców

Niektóre leki obniżają koncentrację i zdolności psychoruchowe, dlatego po ich zażyciu nie można siadać za kierownicą. Pacjenci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Warto edukować ich w tym zakresie, szczególnie teraz, gdy zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów.

Doba jak promil

Badania wykazały, że osoby zmęczone wykonują różne zadania tak, jak pod wpływem alkoholu. Po 24 godzinach bez snu, trzeźwy kierowca zachowuje się jak kierujący, który ma we krwi 1 promil alkoholu. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault ostrzegają przed wpływem upału, który wzmaga zmęczenie.

Najczęstsze symptomy zmęczenia to częste ziewanie, spowolnione reakcje, ciężkie i opadające powieki, zamglony wzrok i zniecierpliwienie.

Droga w proszku

Polacy to europejscy liderzy w zażywaniu leków, tylko Francuzi łykają więcej niż my pigułek.

Z raportu, na który powołuje się “Dziennik”, wynika, że co piąty wypadek drogowy może być powodowany przez kierowcę oszołomionego środkami przeciwbólowymi czy uspokajającymi.

– Na naszych drogach pojawiło się kolejne zagrożenie, równie poważne, jak alkohol i brawura. To kierowcy jeżdżący pod wpływem leków działających jak alkohol i narkotyki – mówi “Dziennikowi” Krzysztof Dymura, ekspert z policji krakowskiej. – Ci ludzie są na drodze równie niebezpieczni jak pijani kierowcy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH