Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

bol zatok

Ból zatok

Zatkany nos, gęsty katar, uciskający ból głowy, okolic skroni, nasilający się przy pochylaniu, gorączka – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Nie lekceważmy ich, ponieważ zaniedbanie leczenia stanów zapalnych zatok może prowadzić do powikłań, wymagających interwencji chirurga.

Polipragmazja

Polipragmazja

Jaka jest różnica między polipragmazją a politerapią? Polipragmazją nazywamy przyjmowanie przez pacjenta wielu leków, a także preparatów dostępnych bez recepty, które mogą wchodzić w niekorzystne interakcje. Politerapia, czyli wielolekowość, to przyjmowanie wielu leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, wynikającymi z aktualnych standardów postępowania medycznego. Oba zjawiska są powszechne w terapii osób w podeszłym wieku.

Ciąża i alergia. Czym karmić dziecko?

Czasami można sobie nie zdawać sprawy, że możemy chronić nasze dzieci przed alergią od najmniejszego, a nawet już w łonie matki. Odpowiednie odżywianie ciężarnej, karmienie piersią niemowlęcia, dbanie o selekcję pokarmów podawanych dziecku to podstawowe zasady.

Alergia i ciąża – dieta przyszłej mamy

Co kryje w sobie  żelowy miś?

Co kryje w sobie żelowy miś? – witaminy dla dzieci

W aptekach można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów. Półki często zapełnione są syropami, tabletkami zawierającymi witaminy, lizakami na odporność, czy też żelkami – postacią leku najbardziej lubianą przez dzieci.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

Alergia – letnie zagrożenia

Alergia – letnie zagrożenia

Rozpoczyna się lato. Nie wszyscy będą mieli jednak okazję korzystać ze wszystkich jego uroków. To najtrudniejszy okres dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na pyłki roślin, w tym pyłki traw.
Pierwsze objawy alergii na pyłki występują zwykle w postaci świądu, łzawienia, przekrwienia spojówek i obrzęku powiek. Następnie pojawiają się napady kichania, obfity wodnisty wyciek z nosa i – w mniejszym stopniu – zatkanie jam nosowych. Może występować też świąd nosa i podniebienia. U około 20 proc. osób mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej. U części chorych może wystąpić pokrzywka.

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopowe zapalenie skóry w większości jest łatwe do odróżnienia od innych chorób skóry. Przede wszystkim są to pacjenci, których skóra cechuje się nadmierną suchością (jest to pewnego rodzaju skaza skóry) i świądem. W nasilonych zmianach dołącza się do tego rumień, skłonność do powstawania pęknięć. Charakterystyczna jest również lokalizacja zmian skórnych.

Sposoby na ukąszenia owadów

Sposoby na ukąszenia owadów

Wiosną wszystko budzi się do życia, owady również. Ukąszenia wielu z nich, szczególnie z rzędu błonkoskrzydłych i muchówek, mogą wywołać nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne objawy.

Pseudoefedryna u chorych na serce

Pseudoefedryna u chorych na serce

Studium przypadku

Pan J. jest 50-letnim mężczyzną z przebytą chorobą serca. Od kilku dni cierpiał z powodu przeziębienia. Aby złagodzić objawy związane z uciążliwym katarem i bólem zatok, pacjent kupił w aptece doustny preparat OTC zawierający pseudoefedrynę. Po kilku dniach terapii objawy przeziębienia zaczęły ustępować, ale pojawiły się inne, dotąd niewystępujące u pana J. dolegliwości: zawroty głowy, niemiarowe bicie serca, niepokój, bezsenność. Pacjent postanowił skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Internista po gruntownie przeprowadzonym wywiadzie i badaniu ogólnym pacjenta wyjaśnił panu J. przyczynę jego złego samopoczucia. Okazało się, że powodem niepokojących dolegliwości był preparat zwalczający objawy przeziębienia, a ściślej jeden z jego składników – pseudoefedryna. Lekarz zalecił pacjentowi zaprzestanie przyjmowania preparatu oraz ustalił dalszy przebieg terapii z uwzględnieniem jego uwarunkowań kardiologicznych.

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Pokrzywka należy do najczęstszych chorób skóry. Stwierdza się ją u około 15-20 proc. populacji, z czego u około 75 proc. przechodzi ona w postać przewlekłą lub nawrotową. Leczenie pokrzywki sprowadza się do unikania czynników prowokujących objawy kliniczne oraz stosowania leków przeciwhistaminowych, zwłaszcza II i III generacji.

Alergia oczu

W obrębie narządu wzroku zapalenie alergiczne dotyczy najczęściej spojówki, rogówki, powieki, rzadziej tęczówki, naczyniówki czy siatkówki. Alergicznemu zapaleniu oczu rzadko towarzyszy alergia skóry. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek najczęściej współistnieje z zapaleniem dróg oddechowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH