Pylenie roślin - poradnik alergika

Pylenie roślin – poradnik dla alergika

Przez wiele tygodni w ciągu całego roku kalendarzowego jesteśmy narażenie na pylenie roślin. Szczególnie dzieje się to wiosną i latem, ale na alergeny musimy uważać zawsze. Alergia potrafi przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Jak zapobiegać skutkom pylenia roślin i objawom alergii? 

Uciążliwa wiosna – alergia w ataku

**Większość ludzi uwielbia wiosenne miesiące. Przyroda budzi się do życia, wszystko ładnie zaczyna kwitnąć, pachnie kwiatami, jest cieplej i weselej na dworze. Jednak nie wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. Dla alergików jest to pora ataku wszelkiego rodzaju alergenów, m.in. pyłków traw i drzew. Już nawet pojawiło się hasło „alergia wiosenna”, które sygnalizuje, że miesiące takie jak marzec, kwiecień czy maj należą do najgroźniejszych dla alergików. Alergia i wiosna to nie jest dobre połączenie.**

**Alergia wiosenna – jak przygotować się do ataku**

Alergia – letnie zagrożenia

Alergia – letnie zagrożenia

Rozpoczyna się lato. Nie wszyscy będą mieli jednak okazję korzystać ze wszystkich jego uroków. To najtrudniejszy okres dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na pyłki roślin, w tym pyłki traw.
Pierwsze objawy alergii na pyłki występują zwykle w postaci świądu, łzawienia, przekrwienia spojówek i obrzęku powiek. Następnie pojawiają się napady kichania, obfity wodnisty wyciek z nosa i – w mniejszym stopniu – zatkanie jam nosowych. Może występować też świąd nosa i podniebienia. U około 20 proc. osób mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej. U części chorych może wystąpić pokrzywka.

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopowe zapalenie skóry w większości jest łatwe do odróżnienia od innych chorób skóry. Przede wszystkim są to pacjenci, których skóra cechuje się nadmierną suchością (jest to pewnego rodzaju skaza skóry) i świądem. W nasilonych zmianach dołącza się do tego rumień, skłonność do powstawania pęknięć. Charakterystyczna jest również lokalizacja zmian skórnych.

Sezon pylenia 2006 – podsumowanie

Współczesna alergologia nie może sprawnie funkcjonować bez stałego monitorowania stężenia pyłku roślin i spor grzybów w atmosferze. Na podstawie tych pomiarów opracowywane są komunikaty prezentowane w mediach. Znajomość aktualnego i prognozowanego stężenia pozwala na profilaktykę i zaplanowanie zajęć tak, aby ekspozycja na alergeny była jak najmniejsza.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH