Olej ryżowy

Olej ryżowy

Otrzymuje się go z nasion ryżu, a konkretnie z otrąb ryżowych (łusek), czyli odpadów stanowiących około 8 proc. nieprzetworzonych ziaren. Olej ryżowy, bo o nim mowa, to jeden ze zdrowszych olejów – zawiera jedynie 15-20 proc. tłuszczu.

Olej ryżowy ma charakterystyczny zapach i żółtawy kolor. Ocenia się, że jest to jeden z bezpieczniejszych i zdrowszych olejów w przemyśle spożywczym, a przemawia za tym bardzo wiele argumentów.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemem suchej skóry. Czynnikami, które mają na to wpływ są m.in.: przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach i przy świetle jarzeniowym, kontakt z detergentami, niekorzystne warunki atmosferyczne. Sucha skóra jest cienka, matowa, mniej elastyczna, traci miękkość, a w niektórych partiach ciała (dłonie, podudzia) robi wrażenie szorstkiej. Często też pojawia się tendencja do teleangiektazji.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Sucha, często nawet łuszcząca się i swędząca – taka jest zwykle skóra chorego na cukrzycę. Łatwo ulega uszkodzeniom, nawet najmniejsze ranki goją się wolniej niż u osoby zdrowej. Dlatego trzeba o nią bardzo starannie dbać. Zmiany naczyniowe towarzyszące cukrzycy (angiopatia naczyniowa) dotyczą zarówno dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Ich skutkiem jest niedożywienie skóry. Problemy pojawiają się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się przez lata i długo pozostaje niewykryta. Często to właśnie zmiany skórne są pierwszymi sygnałami świadczącymi o cukrzycy. Rzadko jednak są z nią kojarzone.

Witamina na receptę

Witamina na receptę

Witamina A jest bardzo potrzebna, przede wszystkim dla procesu prawidłowego widzenia. Rozpuszcza się ona w tłuszczach i – w odróżnieniu od witamin rozpuszczalnych w wodzie – jej nadmiar gromadzi się w wątrobie oraz tkance tłuszczowej, co może doprowadzić do schorzeń wątroby, jej stłuszczenia i zaburzenia funkcji detoksykacyjnej. W ostatnich latach w Anglii i Francji zaobserwowano, że kobiety po menopauzie, w diecie których znajduje się dużo witaminy A, częściej ulegały złamaniom kości biodrowej niż te, u których ta witamina była na poziomie zalecanego dziennego spożycia (ZDS) lub nawet nieco poniżej normy.

SOS dla skóry zimą

SOS dla skóry zimą

Wraz z nadejściem zimy skóra, szczególnie twarzy i dłoni, zostaje poddana trudnej próbie. Mróz i wiatr na zewnątrz oraz suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją sprawiają, że doświadcza ona swoistego szoku temperaturowego.

Dziewczyny Spidermana

Dziewczyny Spidermana

Widoczna na twarzy pajęcza sieć rozszerzonych naczynek to dla wielu kobiet problem nie tylko kosmetyczny, ale również zdrowotny. Warto znać podstawy pielęgnacji tak wymagającej cery.

Sucha skóra od A do Z

Sucha skóra od A do Z

Dlaczego woda nie nawilża przesuszonej skóry? Jaki wpływ na jej kondycję ma dieta? Kiedy ten problem kosmetyczny oznacza chorobę i trzeba poszukać pomocy dermatologa? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi szukaliśmy w gabinecie kosmetycznym i dermatologicznym.

Na dobrej stopie

Na dobrej stopie

Bywa, że przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zabolą. Nogi to bardzo ważna, a co więcej delikatna część ciała. Wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji, jednym słowem – opieki.

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopowe zapalenie skóry w większości jest łatwe do odróżnienia od innych chorób skóry. Przede wszystkim są to pacjenci, których skóra cechuje się nadmierną suchością (jest to pewnego rodzaju skaza skóry) i świądem. W nasilonych zmianach dołącza się do tego rumień, skłonność do powstawania pęknięć. Charakterystyczna jest również lokalizacja zmian skórnych.

Mamo

Mamo, wszystko mnie swędzi

Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyny obserwowanego w ostatnich dziesięcioleciach wzrostu zachorowań dzieci na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jedni obwiniają za to genetykę, inni coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne.

Atopowe zapalenie skóry - metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry – metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących dermatoz alergicznych. Choroba najczęściej pojawia się u noworodków albo między 6. a 7. rokiem życia.

My się zimy nie boimy

My się zimy nie boimy

Mróz, ostre powietrze i centralne ogrzewanie w mieszkaniach – to wszystko niekorzystnie wpływa na cerę. Staje się ona przesuszona, szorstka i zaczerwieniona. Odpowiednia pielęgnacja pomoże nam przetrwać zimowe miesiące.

Metody leczenia AZS

Metody leczenia AZS

Choroba najczęściej pojawia się u noworodków albo między 6. a 7. rokiem życia. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących dermatoz alergicznych. W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych zwiększyła się nawet dwukrotnie.

Skóra sucha

Skóra sucha, wrażliwa, atopowa

Skóra sucha, nadmiernie wrażliwa i atopowa to coraz częściej spotykany problem dermatologiczny. Uważa się, że może on dotyczyć nawet połowy populacji na świecie.

Jak to się robi z pęknięciami – Urgodermyl

Powierzchnia skóry jest chroniona powłoką hydro-lipidową utworzoną z sebum (naturalne tłuszcze skórne) i potu, który zapobiega nadmiernemu wyparowywaniu wilgoci ze skóry. „Agresja” środowiska uruchamia mechanizm obronny skóry. Zimno, wilgoć, obcieranie i inne urazy prowadzą do stanów zapalnych, przesuszania lub zgrubiania skóry. Wtedy często zmieniona powierzchnia skóry pęka. Na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne „rowki” (pęknięcia) i szczeliny różnej głębokości. Sięgają często aż do skóry właściwej. Najbardziej bolesne pęknięcia pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy stan przesuszenia skóry utrzymuje się długo i w żaden sposób nie jest zwalczany.

Ratunek dla skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do alergii

Skóra jest naszym największym organem, jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 m2, a jej masa dochodzi do 20% masy ciała. Dlatego warto zatroszczyć się, o zminimalizowanie problemów wynikających z trudności w pielęgnowaniu skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do alergii.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH