Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyny obserwowanego w ostatnich dziesięcioleciach wzrostu zachorowań dzieci na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jedni obwiniają za to genetykę, inni coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne.
AZS, inaczej egzema, to choroba alergiczna. Cierpi na nią już co piąte dziecko poniżej 3. roku życia. Niekiedy pojawia się nawet u trzy-, czteromiesięcznego niemowlęcia.
W wariancie optymistycznym choroba zwykle wycofuje się około 4.-5. roku życia. Ale może mieć również charakter przewlekły z pojawiającymi się i zanikającymi dolegliwościami.
Należy pamiętać, że atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą takie schorzenia, jak: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.
Podstawowe objawy choroby
Schorzenie objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem, suchością i silnym świądem skóry. Zmiany najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale mogą obejmować nawet całe ciało.
Dolegliwości mogą pojawić się praktycznie w każdej sytuacji, np. kiedy dziecko umyje ręce mydłem (zasadowe pH drażni skórę) albo zje coś, na co jest uczulone (np. jajka, mleko, białko pszenicy, czekolada, truskawki, cytrusy). Substancje drażniące albo alergeny powodują osłabienie naturalnego płaszcza lipidowego okrywającego naskórek, który chroni głębsze warstwy skóry przed utratą wilgotności i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Skóra, zupełnie bezbronna, zaczyna więc wysychać, łuszczyć się i swędzieć. Substancje chemiczne, alergeny, wreszcie wirusy i bakterie mogą wnikać do wnętrza skóry bez żadnych przeszkód, powodując jej zakażenie i zapalenie. Sytuację pogarsza drapanie, co w przypadku malucha jest nie do wyperswadowania.
Jak sobie radzić z AZS?
Przede wszystkim należy się uzbroić w cierpliwość. Leczenie bywa długotrwałe. Opiera się na dwóch zasadach: usunięcia przyczyn dolegliwości i łagodzenia ich skutków. A więc likwidujemy z otoczenia dziecka wszelkie alergeny, stosujemy właściwą w tych okolicznościach dietę dziecka, w przypadku niemowlęcia karmionego piersią również matki, podajemy przepisane przez lekarza leki przeciwuczuleniowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, niekiedy także uspokajające, aby zapobiec nerwowemu drapaniu skóry. Przede wszystkim jednak systematycznie nawilżamy i natłuszczamy zmienione na skórze miejsca.
Zadbać o ciało…
W codziennej higienie stosuj specjalne preparaty do mycia twarzy i ciała. Wybieraj łagodne szampony do mycia głowy. Myj dziecko raczej pod prysznicem niż w wannie. Kąpiel w letniej wodzie (30-35°C) powinna trwać do 5 minut. Po kąpieli nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka odpowiednimi preparatami, odbudowując naturalną warstwę tłuszczową skóry. Pilnuj, by paznokcie dziecka były krótkie. Dbaj o porządek i unikaj czynników alergizujących.
…i o duszę
Naukowcy dowiedli, że silne i przykre przeżycia zaostrzają objawy AZS. Mówi się czasem o „błędnym kole”. Polega ono na tym, że złe samopoczucie pogarsza stan skóry, która coraz bardziej swędzi. Zmęczenie i ograniczenia spowodowane chorobą, niekiedy bezsilność i zniecierpliwienie rodziców, bardzo odbijają się na psychice dziecka.
Aby podnieść samoocenę swojej pociechy, rozwijaj jej zainteresowania, znajdź dla niej ciekawą formę spędzania wolnego czasu. Zadbaj o to, aby najbliższe otoczenie malucha wiedziało, na jakie cierpienia jest on narażony każdego dnia. Powiedz wychowawczyni w przedszkolu o problemach, jakie może mieć twoje dziecko, np. w stosunkach z rówieśnikami. Razem na pewno opracujecie właściwy plan działania.
Staraj się rozładować stres twój i dziecka. Pomyśl o różnych technikach relaksacyjnych. Joga lub ćwiczenia oddechowe pozwolą wam zapomnieć o codziennych problemach. Porozmawiaj z lekarzem o tym, co najbardziej lubi robić twoje dziecko. Na pewno wspólnie dobierzecie dla niego ciekawą i odprężającą aktywność, dzięki której malec znajdzie wytchnienie od choroby.
Rozmawiaj z dzieckiem o AZS. Spraw, aby nie czuło się gorsze od innych dzieci. Zachęcaj malca do kontaktów z rówieśnikami. Krótko mówiąc, bądź po prostu przy nim, wspieraj go, zapewnij mu spokój i bardzo kochaj, a na pewno wspólnie pokonacie schorzenie. <
Przygotowano na podstawie materiałów ze strony www.szkolaatopii.pl
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.