Uroczyste wręczenie „Wawrzynu Lekarskiego” prof. Franciszkowi Kokotowi

Prof. Franciszek Kokot – Zawsze dla innych

„Tylko życie poświęcone innym, jest warte przeżycia” – te słowa Alberta Einsteina doskonale opisują postawę prof. Franciszka Kokota. Bo dla niego życie pacjentów jest najważniejsze, warte największych poświęceń.

Kim jest dla mnie prof. Franciszek Kokot? Przede wszystkim człowiekiem, który uratował mi życie – wspomina Urszula Pilśniak. – Kilka miesięcy leżałam na intensywnej terapii. Byłam umierająca. Inni lekarze nie wiedzieli już, jak mnie ratować, ale wiedzieli, kogo wezwać w takiej sytuacji. Prof. Kokot podjął błyskawiczną decyzję i przywrócił mnie życiu. Zawsze będę mu za to wdzięczna. Z kolei prof. Jan Duława dodaje: – Autorytet Franciszka Kokota nie wynika z jakiegokolwiek tytułu, jaki mu nadano, ani z funkcji, którą kiedykolwiek sprawował, ale z powszechnego uznania dla jego metody używania rozumu i głębszego wglądu w sprawy, którym poświęcił życie.

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Nie da się jej polubić. Trzeba jednak starać się ją zaakceptować jako stały element życia. Nie można jej wyleczyć, ale da się skutecznie łagodzić jej objawy.
Samo określenie „łuszczyca” (psoriasis) pochodzi od greckiego słowa psora, które oznacza świąd. Jest on jednym z objawów choroby. Schorzenie dotyka 2-3 proc. populacji, ma charakter przewlekły, nawrotowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Występuje głównie w klimacie umiarkowanym, częściej u rasy białej, bez zróżnicowania na płeć, aczkolwiek w przypadku dzieci dwukrotnie częściej dotyka dziewczynek niż chłopców.

Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z problemem suchej skóry. Czynnikami, które mają na to wpływ są m.in.: przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach i przy świetle jarzeniowym, kontakt z detergentami, niekorzystne warunki atmosferyczne. Sucha skóra jest cienka, matowa, mniej elastyczna, traci miękkość, a w niektórych partiach ciała (dłonie, podudzia) robi wrażenie szorstkiej. Często też pojawia się tendencja do teleangiektazji.

Mikroelementy naszego życia

Mikroelementy naszego życia

Wszyscy wiedzą, że witaminy są niezbędne dla zdrowia, tymczasem niedoceniane mikroelementy pełnią liczniejsze i nierzadko ważniejsze funkcje niż witaminy. Nie ustalono dotychczas kompletnej listy mikroelementów, ale zalicza się do nich: miedź, cynk, jod, fluor, mangan, selen, molibden, kobalt i chrom. Niektórzy naukowcy wymieniają tu także nikiel, wanad, krzem, a nawet cynę.

Atopowe zapalenie skóry - metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry – metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących dermatoz alergicznych. Choroba najczęściej pojawia się u noworodków albo między 6. a 7. rokiem życia.

Zdrowe stopy latem

Zdrowe stopy latem

Skóra stóp, zwłaszcza pięt, uciśnięta pod ciężarem całego ciała, podczas wielogodzinnego chodzenia czy stania, ulega nadmiernemu pogrubieniu. Latem odkryte obuwie, słońce, wiatr czy wakacyjne kąpiele powodują, że staje się ona szczególnie narażona na szybką utratę wilgoci, a zaniedbana może nawet boleśnie i niebezpiecznie pękać, stając się otworem dla bakterii, wirusów i grzybów.

Skóra sucha

Skóra sucha, wrażliwa, atopowa

Skóra sucha, nadmiernie wrażliwa i atopowa to coraz częściej spotykany problem dermatologiczny. Uważa się, że może on dotyczyć nawet połowy populacji na świecie.

Alantoina

Alantoina

Tę bezpieczną substancję stosuje się zarówno w produkcji leków, jak i kosmetyków. Jej dobroczynne działanie zostało dowiedzione naukowo. Przyspiesza ona gojenie się ran, ma także działanie ochronne oraz łagodzące.

Alantoina jest substancją organiczną dość szeroko rozpowszechnioną w przyrodzie. Produkowana jest m.in. w korzeniach roślin motylkowych, takich jak fasola czy soja, a także przez żywokost lekarski, kasztanowiec i miodunkę plamistą. Rośliny te wytwarzają alantoinę podczas procesów metabolicznych zachodzących przy udziale bakterii brodawkowych.

Furoxin laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

**Piąta edycja Nagrody Profesorów Farmacji była nietypowa, bowiem nagrody zostały przyznane dwuetapowo.**
W pierwszym etapie wyróżniono preparat [**Chela-Mag B6**](/news/chela-mag-b6-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “Chela-Mag B6 laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”), w drugim etapie dwa preparaty firmy Lek-Am: [**BioLuteina Plus**](/news/bioluteina-plus-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “BioLuteina Plus laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”) oraz Furoxin.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH