Ryby w diecie maluchów mogą zmniejszać ryzyko astmy

Dzieci, które jedzą ryby przed 9. miesiącem życia, rzadziej mają świsty oddechowe w wieku przedszkolnym, a w związku z tym są mniej narażone na astmę alergiczną w przyszłości – wynika ze szwedzkich badań.
Z kolei zażywanie paracetamolu przez kobietę w ciąży oraz stosowanie antybiotyków w pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększają to ryzyko.

Dwie prace na ten temat autorstwa naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) publikuje pismo „Acta Paediatrica”.

Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Gdy infekcje powracają

Gdy infekcje powracają

Dzieci chorują częściej niż dorośli, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Organizm wyczerpany chorobami staje się jeszcze mniej odporny na zarazki, co sprawia, że dziecko po wyleczeniu jednej infekcji szybko łapie kolejną.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH