Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Badacze z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Katolickiego w Porto wykryli, że około 50 proc. dzieci w wieku przedszkolnym ma w jamie nosowej bakterie gronkowca złocistego. Są one głównym sprawcą infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorób skóry. Roznoszenie ich w tych placówkach następuje poprzez wydzielinę z nosa, przenoszoną następnie na dotykane przez maluchy przedmioty.

„Nasze badanie wykazało, że około 9 proc. dzieci w wieku przedszkolnym jest nosicielami szczepu tej bakterii odpornego na antybiotyki. Pozostałe 40 proc. osób żyje z nią latami, ciesząc się pełnią zdrowia i nie mając świadomości, że są jej nosicielem” – poinformowała dr Paula Teixeira z zespołu badawczego.

Zdaniem portugalskich uczonych, istnieje możliwość drastycznego zmniejszenia występowania infekcji powodowanych przez zarazki Staphylococcus aureus poprzez odpowiednią profilaktykę w przedszkolach. Według nich, zaniedbania mogą prowadzić do częstych zachorowań na zapalenie płuc, a nawet sepsę.

„Jednym z podstawowych działań opiekunów przedszkolnych powinno być dezynfekowanie zabawek, którymi bawią się ich podopieczni, a które są głównym źródłem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego. Ograniczenie liczby zarażeń następuję również w efekcie częstego wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają maluchy oraz zobowiązania ich do częstego mycia rąk” – stwierdziła dr Teixeira.

Staphylococcus aureus, zwany gronkowcem złocistym, jest bakterią występującą u ludzi oraz zwierząt. Przyczyną zarażenia nim może być kontakt z chorym lub spożycie zainfekowanej żywności, głównie lodów, wędlin lub produktów mlecznych.

(Źródło: PAP)

4.8/5 - (83 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH