Komórki macierzyste można wyssać z mlekiem matki

Zawarte w kobiecym mleku komórki macierzyste można by pozyskiwać bez etycznych rozterek – informuje magazyn „New Scientist”.

Zespół Petera Hartmana z University of Western Australia w Crawley po raz pierwszy wykrył komórki macierzyste w mleku matki w 2008 roku. Teraz naukowcy namnożyli je w laboratorium i wykazali, że można z nich odtworzyć komórki typowe dla wszystkich trzech warstw tkanek zarodka – zarówno endodermy, jak również mezodermy i ektodermy.

Oznacza to, że z zawartych w mleku komórek dałoby się zapewne uzyskać zarówno komórki kości, jak i trzustki czy mózgu. Ponadto mają one markery typowe dla komórek macierzystych. Ponieważ mleko zawiera duże ilości takich komórek, można byłoby wykorzystywać je bez zastrzeżeń, jakie budzi korzystanie z tkanek płodów.

Jeśli „mleczne” komórki potwierdziłyby swoją przydatność, można by je zamrażać i wykorzystać kiedyś dla dobra dawczyni – na przykład aby wytworzyć komórki trzustki w razie zachorowania na cukrzycę. Jednak wyjaśnienia wymaga także ich rola w organizmie dziecka – być może dają rozwijającemu się organizmowi jakieś korzyści.

(Źródło: PAP)

4.5/5 - (64 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH