Czy można uzależnić się od preparatów witaminowych?

Nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych może prowadzić do uzależnienia i zaburzenia równowagi organizmu. Tymczasem z roku na rok w aptekach, supermarketach i zwykłych sklepach osiedlowych jest coraz większy wybór suplementów diety i coraz większa liczba Polaków po nie sięga.

Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Chcą schudnąć, wzmocnić organizm, poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Prawie 30 proc. stosujących suplementy zażywa je profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań. Często łykają po kilka różnych kapsułek dziennie.
Tymczasem, jak przekonuje Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, stosowanie witamin „na zapas” lub przez dłuższy okres czasu może być szkodliwe, nie mówiąc już o tym, że zażycie jakiegokolwiek preparatu powinno być skonsultowane z lekarzem. Nadmierna dawka witamin może doprowadzić do witaminozy lub nawet hiperwitaminozy, czyli całego zespołu nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów zaburzenia równowagi organizmu.

Trudno uwierzyć, ale witaminy z grupy B w nadmiarze mogą doprowadzić do uzależnienia fizycznego, a zbyt duże dawki witaminy E mogą spowodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Również magnez, tak chętnie przyjmowany, aby zredukować zmęczenie podczas wiosennego czy jesiennego przesilenia, w nadmiarze może spowodować spustoszenie w organizmie. Z kolei nadmiar witaminy A prowadzi do ociężałości, utraty apetytu, a nawet do powstania nowotworów.

Jeśli zażywamy pigułki i żaden z tych objawów nas nie dotyczy, to istnieje jeszcze zagrożenie uzależnienia psychicznego. Jeśli uważamy, że bez pigułek na koncentrację nie damy rady w pracy, lub zażycie podwójnej dawki guarany poprawi nam nastrój; jeśli czujemy się niedowartościowani z powodu wyglądu naszych włosów i dlatego sięgamy po witaminy, to mamy problem. Taka reakcja organizmu może być spowodowana efektem placebo. Przyjmowanie dużych dawek suplementów diety w przekonaniu, że zapewni to nam dobre samopoczucie, jest niebezpieczne. Przy takim założeniu rezygnacja z dobrodziejstw w pigułce może spowodować gwałtowne reakcje organizmu. Skuteczną radą na to jest stopniowe ograniczanie ilości przyjmowanych specyfików.

Mimo oczywistych zagrożeń, nie zapominajmy, że suplementy są dla ludzi i zostały wymyślone po to, aby pomagać. Trzeba tylko umieć rozsądnie korzystać z tego dobrodziejstwa. Najlepiej kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy uważnie czytać ulotki i upewnić się, że preparat przeszedł badania kliniczne. Jeśli stosujemy więcej niż jeden środek, trzeba zwrócić uwagę na ilości poszczególnych składników, żeby nie przekroczyć maksymalnych dobowych dawek. Po upewnieniu się co do jakości produktu, nie żałujmy na niego pieniędzy.

(Źródło: kobieta.wp.pl)

4.8/5 - (278 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH