Dziewczyny Spidermana

Dziewczyny Spidermana


Widoczna na twarzy pajęcza sieć rozszerzonych naczynek to dla wielu kobiet problem nie tylko kosmetyczny, ale również zdrowotny. Warto znać podstawy pielęgnacji tak wymagającej cery.

Nie zawsze piękne rumieńce świadczą o zdrowej skórze. Mogą być one oznaką nadmiernej kruchości naczyń włosowatych. Naturalne rumieńce powinny prędko zniknąć. Jeśli jednak utrzymują się dłużej niż trzy godziny i nasilają się przy wzroście ciśnienia krwi, zjedzeniu pikantnej potrawy lub wypiciu alkoholu, mamy do czynienia z cerą naczynkową.

Dlaczego powstają pajączki?
Przyczyny powstawania teleangiektazji (trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych, potocznie zwanych pajączkami naczyniowymi) nie są do końca wyjaśnione. Oprócz uwarunkowań genetycznych, wpływ na ich powstawanie mają: choroby układu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, stres oraz zaburzenia hormonalne. Istotną rolę odgrywają również czynniki atmosferyczne – silny wiatr i mróz, a także promieniowanie UV.

Wyróżniamy dwa typy pajączków. Pierwotne, inaczej samoistne, związane są najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych. Wtórne, inaczej nabyte, są wynikiem działania czynników zewnętrznych, chorób ogólnoustrojowych, schorzeń skóry. Mogą również powstać jako powikłania po leczeniu.

Wbrew obiegowym opiniom pajączki mogą pojawiać się zarówno u osób o cerze suchej i wrażliwej, jak również tłustej i mieszanej.

Skóra z rozszerzonymi naczynkami zwykle reaguje nadmiernym zaczerwienieniem na wszelkie skoki temperatury, dlatego osoby z taką cerą powinny zrezygnować z opalania, sauny, gorących kąpieli, a także ostrych i gorących potraw oraz alkoholu. Ponadto niewskazane są dla nich ziarniste peelingi, dopuszcza się tylko raz w tygodniu peeling enzymatyczny.

Pielęgnacja w domu
Pielęgnacja cery naczynkowej jest trudna. Oprócz dobrze dobranych kosmetyków, ważna jest także właściwa dieta bogata w witaminę C i antyoksydanty.

Osoby o cerze suchej i wrażliwej powinny do oczyszczania stosować mleczko, które lekko natłuści i uelastyczni skórę. Natomiast osoby o cerze tłustej i mieszanej powinny korzystać z żelu bez mydła. Niezależnie od typu cery przynajmniej dwa razy dziennie należy stosować tonik. Jego zadanie polega na lekkim zakwaszeniu skóry i tym samym stworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi naturalnej flory bakteryjnej.

Należy jednak pamiętać o ochronie skóry przez cały rok. W zimie wystarczy krem z filtrem UV, a w lecie krem zawierający oprócz filtra UV filtr IR chroniący przed rozgrzewającym działaniem promieni podczerwonych. Dobrze jest mieć również pod ręką wodę termalną zawierającą takie minerały jak selen czy krzem (np. z serii La Roche Posay lub Avene). Łagodzi ona zaczerwienienia skóry.

Preparaty stosowane do pielęgnacji cery naczynkowej powinny zawierać składniki uszczelniające naczynia krwionośne, takie jak wyciągi z miłorzębu japońskiego (Gingko biloba), arniki górskiej, oczaru (Hamamelis), kasztanowca (Aesculus hipocastanum), dzikiego mirtu oraz witaminy C, PP i K, a także rutozyd.

Zabiegi w gabinetach
We właściwej pielęgnacji cery naczynkowej pomocne mogą być zabiegi w gabinetach kosmetycznych, takie jak wprowadzanie biomolekuł za pomocą ultradźwięków lub zamykanie popękanych naczynek za pomocą lasera argonowego. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak brać pod uwagę, że pożądany efekt pojawi się dopiero po tygodniu. Bezpośrednio po zabiegu wystąpi natomiast odczyn zapalny, a po dwóch dniach strupy. Dodatkowo należy pamiętać, że w ciągu dwóch miesięcy od wykonania zabiegu trzeba unikać słońca. Dlatego laserowe zamykanie naczynek najlepiej przeprowadzić jesienią.

Naczynia krwionośne można też wzmocnić stosując popularne algi lub maseczki zawierające ekstrakt z nasion pomidora i krzemu.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi wykonane w gabinecie kosmetycznym nie zwalniają nas z pamiętania o czynnikach szkodzących cerze naczynkowej.

Zasady pielęgnacji
Zalecamy:
• dietę bogatą w owoce i warzywa
• preparaty uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne
• specjalne dermokosmetyki do cery z problemami naczyniowymi
• kremy z filtrami UVA i UVB
• w okresie jesienno-zimowym kremy chroniące przed wysuszeniem i zimnem
• delikatne peelingi enzymatyczne
• zabiegi wzmacniające naczynka krwionośne (dwa razy w roku)
• makijaż z dodatkiem podkładu i pudru, jako dodatkową ochronę przed czynnikami zewnetrznymi

Odradzamy:
• gorące, pikantne potrawy oraz alkohol
• gorące kąpiele
• opalanie się (również w solarium)
• mycie twarzy twardą chlorowaną wodą
• sztucznie barwione czy zapachowe mydła
• stosowanie peelingów mechanicznych i chemicznych

4.3/5 - (310 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH