Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Czy katar trzeba leczyć?

Czy katar trzeba leczyć?

Katar, czyli nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa. Jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości chorobowych ‑ zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Należy do łagodnych schorzeń, ale nie powinniśmy go lekceważyć.

Nieżyt nosa charakteryzują następujące objawy: obecność nadmiernej wydzieliny w nosie, uczucie swędzenia, pieczenia lub zatkania nosa, częste kichanie, łzawienie oczu. Oprócz nich mogą pojawić się również: drapanie w gardle, kaszel, ból głowy, uczucie zatkania uszu, upośledzenie węchu i smaku.

bol zatok

Ból zatok

Zatkany nos, gęsty katar, uciskający ból głowy, okolic skroni, nasilający się przy pochylaniu, gorączka – to najczęstsze objawy zapalenia zatok. Nie lekceważmy ich, ponieważ zaniedbanie leczenia stanów zapalnych zatok może prowadzić do powikłań, wymagających interwencji chirurga.

Bezpieczeństwo stosowania preparatów odchudzających wolnych od efedryny

Bezpieczeństwo stosowania preparatów odchudzających wolnych od efedryny

Efedryna jest stymulantem, należącym do grupy sympatykomimetyków. Jej działanie pobudzające jest wynikiem zdolności do stymulowania wydzielania katecholamin, adrenaliny i noradrenaliny, które przyspieszają uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych i pobudzają układ nerwowy. Efedryna pochodząca z rośliny má huáng (Ephedra sinica) stosowana jest tradycyjnie w medycynie chińskiej, głównie w leczeniu astmy i problemów z górnymi drogami oddechowymi. W medycynie zachodniej efedryna zrobiła zawrotną karierę jako składnik środków odchudzających. Niestety, podczas dłuższego przyjmowania tego rodzaju preparatów pojawił się szereg działań niepożądanych, a nawet przypadki śmiertelne. Do objawów tych należały m.in. drżenie rąk, dreszcze, niepokój, zawroty głowy, wzrost tętna, nadmierne pocenie się.

Odurzające OTC

Odurzające OTC

Problem narkomanii przenosi się z niedawno zamkniętych sklepów z dopalaczami do aptek ogólnodostępnych. Pseudopacjenci wykorzystują substancje zawarte w lekach OTC jako środki odurzające. Wymieniają się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem stron internetowych. Czy można temu zaradzić?

Innowacje na rynku OTC

Innowacje na rynku OTC

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowości w zakresie leków OTC i innych produktów związanych ze zdrowiem mogą jedynie dotyczyć substancji czynnych, opakowania czy dostępności produktu. Okazuje się jednak, że pole do innowacyjności jest szersze.

Farmaceuta radzi... Przeziębienie

Farmaceuta radzi… Przeziębienie

W okresie jesienno-zimowym znacznie częściej chorujemy na grypę i przeziębienie. Częściej też kupujemy preparaty, które mają nas „postawić na nogi”. Zwykle są to środki dostępne bez recepty, których skład jest bardzo podobny. Łatwo więc o przedawkowanie któregoś ze składników.

Pseudoefedryna u chorych na serce

Pseudoefedryna u chorych na serce

Studium przypadku

Pan J. jest 50-letnim mężczyzną z przebytą chorobą serca. Od kilku dni cierpiał z powodu przeziębienia. Aby złagodzić objawy związane z uciążliwym katarem i bólem zatok, pacjent kupił w aptece doustny preparat OTC zawierający pseudoefedrynę. Po kilku dniach terapii objawy przeziębienia zaczęły ustępować, ale pojawiły się inne, dotąd niewystępujące u pana J. dolegliwości: zawroty głowy, niemiarowe bicie serca, niepokój, bezsenność. Pacjent postanowił skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Internista po gruntownie przeprowadzonym wywiadzie i badaniu ogólnym pacjenta wyjaśnił panu J. przyczynę jego złego samopoczucia. Okazało się, że powodem niepokojących dolegliwości był preparat zwalczający objawy przeziębienia, a ściślej jeden z jego składników – pseudoefedryna. Lekarz zalecił pacjentowi zaprzestanie przyjmowania preparatu oraz ustalił dalszy przebieg terapii z uwzględnieniem jego uwarunkowań kardiologicznych.

Opieka farmaceutyczna w nadciśnieniu tętniczym

Coraz więcej i częściej mówi się o opiece farmaceutycznej, ale niewielu wie, na czym ona właściwie polega. Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie tętnicze, więc na tym przykładzie przybliżę Państwu cel i zasady realizacji tej opieki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH