Farmaceuta radzi... Przeziębienie

Farmaceuta radzi… Przeziębienie


W okresie jesienno-zimowym znacznie częściej chorujemy na grypę i przeziębienie. Częściej też kupujemy preparaty, które mają nas „postawić na nogi”. Zwykle są to środki dostępne bez recepty, których skład jest bardzo podobny. Łatwo więc o przedawkowanie któregoś ze składników.

Producenci umieszczają w ulotkach dołączonych do opakowań zalecenia dotyczące dawkowania i sposobu przyjmowania leku. Często też podają możliwe interakcje z innymi lekami i pożywieniem, a także obostrzenia związane ze stosowaniem preparatu u kobiet w ciąży, matek karmiących, osób w podeszłym wieku oraz dzieci. Niestety nie wszyscy pacjenci mają zwyczaj dokładnego czytania ulotek. Dlatego przedstawiam poniżej najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych substancji czynnych znajdujących się w preparatach przeciwprzeziębieniowych dostępnych bez recepty.

W każdym przypadku samoleczenia należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty i przed przyjęciem pierwszej dawki leku przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Powinniśmy o tym pamiętać mając na uwadze własne bezpieczeństwo.

NA KATAR

Pseudoefedryna i feniramina
Pseudoefedryna i feniramina są stosowane w nieżycie nosa. Czasem występują w połączeniach z którymś z leków przeciwgorączkowych. Pierwszej z wymienionych substancji nie powinni stosować chorzy na nadciśnienie tętnicze, jaskrę, a także dzieci poniżej 12 lat i matki karmiące. Druga jest niewskazana dla dzieci poniżej 6 lat i matek karmiących piersią. Kobiety w ciąży mogą stosować feniraminę tylko na wyraźne zalecenie lekarza. Uwaga: lek ten może powodować obniżenie koncentracji i zdolności psychofizycznych.

NA GORĄCZKĘ
Paracetamol
W preparatach przeciwprzeziębieniowych najczęściej spotykanym składnikiem jest paracetamol. Maksymalna jednorazowa dawka tego leku dla osób dorosłych to 1000 mg. W ciągu doby można przyjąć do 4000 mg w odstępach od 4 do 6 godzin.

Lek ten nie podrażnia przewodu pokarmowego. Najlepiej jednak przyjmować go – tak jak i inne leki przeciwgorączkowe – w czasie posiłku lub tuż po nim.

Paracetamol nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży oraz u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek i wątroby. Należy pamiętać, że takie leki jak ranitydyna czy salicylamid przedłużają okres działania paracetamolu.

Kwas acetolosalicylowy i salicylamid
Innymi popularnymi lekami obniżającymi gorączkę są kwas acetylosalicylowy i salicylamid. Nie powinny być one podawane dzieciom poniżej 12. roku życia (ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a), kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na hemofilię, wrzody żołądka, astmę, poważne schorzenie nerek lub wątroby.

Ibuprofen
Składnikiem wielu preparatów na przeziębienie jest ibuprofen. Lek ten należy przyjmować razem z posiłkiem lub tuż po nim, ponieważ może podrażniać przewód pokarmowy. Nie powinny zażywać go kobiety w ciąży i matki karmiące, a także dzieci poniżej 12 lat.

NA SUCHY KASZEL
Dextrometorfan i kodeina
Leki przeciwkaszlowe takie jak dextrometorfan i kodeina nie powinny być stosowane u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Pożywienie nie wpływa na ich właściwości, dlatego można je przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i bez niego.

WYKRZTUŚNE
Ambroksol i bromheksyna
Oba te leki są dostępne w postaci syropu oraz tabletek. Lecząc się ambroksolem lub bromheksyną należy pamiętać, aby ostatnią dawkę przyjąć około 4 godziny przed snem. Leków tych nie wolno stosować razem z lekami przeciwkaszlowymi. Nie należy ich także podawać kobietom w ciąży.

WITAMINA C
Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na witaminę C, która często jest nadużywana w stanach przeziębienia. Może to powodować odkładanie się kamieni szczawianu wapnia w drogach moczowych. Zalecane dawkowanie witaminy C dla dorosłych to maksymalnie 1000 mg, a dla dzieci do 300 mg na dobę.

4.8/5 - (234 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH