Choroby przewlekłe u dzieci

Choroby przewlekłe u dzieci

W Polsce co roku rodzi się 58 chłopców z dystrofią Duchenne’a i 40 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Na ich choroby nie ma leków, a dzieci jest za mało, by stało za nimi silne lobby. Ale to nie znaczy, że można je skazać na wegetację.

Farmacja szpitalna

Farmacja szpitalna

Wszystkie apteki muszą dostosować się do obowiązującego prawa farmaceutycznego, a więc powinny w nich powstać pracownie cytostatyków, żywienia pozajelitowego. Niestety, szpitale nie mają środków na rozwój i modernizację. Z braku pieniędzy wynika też problem deficytu personelu. Nadal istnieją apteki, w których jest tylko jeden magister farmacji, a pozostali pracownicy to personel pomocniczy. Poza tym wynagrodzenia farmaceutów w wielu szpitalach odbiegają od uposażenia lekarzy, a nawet pielęgniarek. Problem jest też z różnorodnością nowych zadań w myśl ustawy o wyrobach medycznych, która nie do końca sprecyzowała, które z tych wyrobów mają przechodzić przez aptekę.

Poczuj problemy osób chorych na SM

25 maja po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Jest on okazją, by dowiedzieć się więcej na temat choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane oraz bliżej przyjrzeć się problemom osób cierpiących na SM. Umożliwia to serwis MamSM.pl, który już od prawie dwóch lat edukuje i pokazuje internautom świat widziany z perspektywy chorych.

Odurzające OTC

Odurzające OTC

Problem narkomanii przenosi się z niedawno zamkniętych sklepów z dopalaczami do aptek ogólnodostępnych. Pseudopacjenci wykorzystują substancje zawarte w lekach OTC jako środki odurzające. Wymieniają się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem stron internetowych. Czy można temu zaradzić?

Chcemy stworzyć urząd zdrowia publicznego

Chcemy stworzyć urząd zdrowia publicznego

Suplement diety z definicji jest środkiem spożywczym, który nie ma właściwości leczniczych, nie zapobiega chorobom i nie modyfikuje funkcji fizjologicznych organizmu. Suplementy podlegają prawu żywnościowemu, zatem nie muszą być rejestrowane, tak jak produkty lecznicze, a pełną odpowiedzialność za dany produkt ponosi wprowadzający go do obrotu. Jedynym jego obowiązkiem jest powiadomienie GIS o pierwszym wprowadzeniu na rynek.

Katarzyna Grochola - Bywam szczęśliwa

Katarzyna Grochola – Bywam szczęśliwa

Z Katarzyną Grocholą spotkałam się w jej domu w podwarszawskim Milanówku. Przy furtce czekał na mnie komitet powitalny złożony z psa Ałgana i kota. Od samego progu urzekła mnie niezwykła atmosfera domu. Narzeczony pisarki zaprosił mnie do przytulnego gabineciku, poczęstował filiżanką gorącej herbaty. Po chwili zjawiła się pani domu i zaczęła swoją opowieść…

Mamo nie pij!

Dzieci cierpiące na alkoholowe zaburzenia płodowe mają duże trudności z zapamiętywaniem i uczeniem się liczb i sekwencji znaków – piszą naukowcy na łamach grudniowego pisma “Child Neuropsychology”.

Alkoholowe zaburzenia płodowe (FASD) powstają na skutek spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety. Niemowlęta z FASD rodzą się mniejsze od zdrowych, są też słabsze i bardziej chorowite oraz wykazują pewne zaburzenia w psychiczne i rozwojowe.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH