Jak smog niszczy zdrowie?

Trwa kolejna zima w trakcie której Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Kraj znów tonie w smogu. Władze wielu miejscowości apelowały do mieszkańców o niewychodzenie bez potrzeby z domów. Zapowiadana na różnych szczeblach walka ze smogiem nie przynosi na razie zadowalających rezultatów.

Według badania serwisu Oferteo.pl, Polacy wiedzą o smogu coraz więcej i mają świadomość,

Plastyka naczyń krwionośnych u chorych na SM

AMEDS Centrum opublikowało raport medyczny, który wskazuje, że plastyka żył szyjnych ma pozytywny wpływ na poprawę stanu jakości życia pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane. Zabiegi tego typu są obecnie żywo dyskutowane w kręgach medycznych na świecie.

Poczuj problemy osób chorych na SM

25 maja po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Jest on okazją, by dowiedzieć się więcej na temat choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane oraz bliżej przyjrzeć się problemom osób cierpiących na SM. Umożliwia to serwis MamSM.pl, który już od prawie dwóch lat edukuje i pokazuje internautom świat widziany z perspektywy chorych.

Podaruj 1% podatku

Fundacja Pomocy Przewlekle i Nieuleczalnie Chorym „Jedni Drugim” od czterech lat skupia przyjaciół, których łączy chęć niesienia pomocy chorym, ich rodzinom i opiekunom.

Chcemy umożliwić spędzenie najtrudniejszych, często ostatnich chwil w gronie najbliższych, dlatego wspieramy hospicjum domowe ST. Vincent Medical Center. Ta placówka opiekuje się także cierpiącymi przewlekłe choroby układu oddychania. Naszą misję realizujmy w głównej mierze przez zakup sprzętu medycznego dla chorych i placówek medycznych.

Pomóż nam pomagać innym, ofiaruj 1% podatku
www.jednidrugim.pl
KRS 0000287052

Prawa pacjenta w Polsce

**Prawa pacjenta stanowią integralną część praw człowieka. Wyodrębnione zostały ze względu na szczególną sytuację pacjenta, który z uwagi na chorobę wymaga specjalnej ochrony.**

W Polsce prawa pacjenta wynikają z Konstytucji RP, ratyfikowanych umów międzynarodowych i Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obejmują m.in.:

prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
prawo do świadczeń zdrowotnych,
prawo do informacji,
prawo do wyrażenia zgody,
prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,

Biomarkery

**W żywym organizmie może występować kilka milionów różnych rodzajów białek odpowiedzialnych za wszystkie przebiegające procesy życiowe.**

Zdaniem dr. Tomasza Bączka, kierownika Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, białka te mogą być biomarkerami zmian chorobowych. Naukowiec pracuje obecnie nad ustaleniem, które z białek jest biomarkerem raka piersi.

Nie ma żartów

Rozpoczął się kolejny sezon zwiększonej zachorowalności na grypę i zakażenia grypopodobne układu oddechowego.

Mimo że wielu ludzi w Polsce uważa grypę za niegroźne i łagodne zakażenie, dane epidemiologiczne wskazują na to, że grypa sezonowa i jej powikłania są jednym z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych, ze względu na masowy charakter oraz trudną do przewidzenia dynamikę choroby, szczególnie u osób przewlekle chorych.

Dlaczego nie śpisz?

Kłopoty z zasypianiem, które dopiero się pojawiają, nie są jeszcze chorobą, ale objawem, który sygnalizuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Bezsenność może być wynikiem stresu, niedoborów pierwiastków, a także poważnych chorób. Jeśli trwa dłużej niż trzy tygodnie uznajemy ją za chorobę.

Sen, chociaż trudno w to uwierzyć, wypełnia aż jedną trzecią naszego życia. Są osoby, które po czterech godzinach budzą się wypoczęte, innym potrzeba aż dziesięciu godzin na regenerację sił. Dokładne znaczenie snu w homeostazie nie zostało jak dotąd poznane.

Ryzykowna grypa

Szczepienia sezonowe przeciw grypie są lekceważone przez Polaków, tymczasem mogą zapobiegać poważnym powikłaniom grypy, a nawet zgonom, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych.

Objawy grypy są powszechnie znane – wysoka gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, suchy kaszel i złe samopoczucie. Rzadko zdajemy sobie jednak sprawę, że choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka.

Astma z zadyszką

Polska jest jedynym krajem UE, w którym nie refunduje się najbardziej skutecznej, uznanej za standard, metody leczenia chorych na astmę, tzw. terapii skojarzonej – alarmują lekarze.

Za najważniejsze leki w terapii astmy uznaje się glikokortykosteroidy wziewne, które mają działanie przeciwzapalne.

Z badań przedstawionych przez prof. Władysława Pierzchałę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, o których pisze serwis Nauka w Polsce PAP, najskuteczniejsze i najbardziej opłacalne finansowo jest dodatkowe podawanie chorym leków rozszerzających oskrzela, tzw. beta- mimetyków.

STOP rakowi szyjki macicy!

Każdego roku 50,000 kobiet zachorowuje na raka szyjki macicy, a 25,000 umiera na tę chorobę chociaż wiadomo, że profilaktyczne programy walki z tą chorobą mogą zapobiec praktycznie każdemu przypadkowi zachorowania.

Niestety większość kobiet nie ma dostępu do tych programów. Wprawdzie badania cytologiczne są dostępne w całej Europie, ale głównie dla tych kobiet, które wiedzą, że mogą o nie poprosić lub dla tych, które stać, by za nie zapłacic. W tej sytuacji kobiety zamożne i dobrze wykształcone są chronione, podczas gdy te mniej zamożne zachorowują na raka.

Doktor w internecie

Dzięki telemedycynie można skuteczniej pomagać pacjentom z zawałem i robić proste badania bez wychodzenia z domu.

W województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i podlaskim są karetki z bezprzewodowym przekazem EKG. Specjalista w centrali może od razu potwierdzić lub wyeliminować rozpoznanie zawału, w ten sposób pacjenci szybciej trafiają do specjalistycznego ośrodka na zabieg udrożnienie tętnic wieńcowych.

Jeszcze lepsze wyniki mogłoby dać stosowanie w karetce terapii fibrynolitycznej, czyli podawanie leków które rozpuszczają zakrzepy blokujące naczynia.

Odcisk choroby

Kiedy do analizy odcisków palców zastosujemy odpowiednie przeciwciała, będziemy mogli wykryć różne choroby czy ślady działania narkotyków – informuje pismo “Angewandte Chemie”.

Z punktu widzenia klasycznej kryminalistyki sam odcisk palca jest bezużyteczny, jeśli nie mamy go z czym porównać. Potrzebny jest podejrzany lub rozległa baza danych, w której poszukuje się odcisków podobnych do znalezionego.

Minister z dobrą miną

Resort zdrowia przygotowuje się do strajku lekarzy, aby zabezpieczyć pacjentom opiekę medyczna – poinformował minister zdrowia Zbigniew Religa. Jego zdaniem strajk w większości szpitali będzie tylko manifestacją – szpitale będą przyjmować chorych mówiąc, że strajkują.

“Nie widzę żadnego, z punktu widzenia praktycznego, specjalnego zagrożenia” – powiedział minister na konferencji prasowej. Powtórzył, że w tym roku nie będzie żadnej podwyżki dla lekarzy. Dodał, że nie będzie się angażował w tę sprawę, bo wie, że pieniędzy w budżecie nie ma.

Rak mniej zabójczy

W Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory, ale też zwiększają się szanse przeżycia choroby – wynika z corocznego biuletynu warszawskiego Centrum Onkologii.

Od ponad 40 lat w Centrum Onkologii prowadzona jest ocena zagrożenia nowotworami polskiej populacji – zajmuje się tym kierowany przez prof. Witolda Zatońskiego Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów.

Jak naprawdę działają jogurty probiotyczne?

Według firm mleczarskich specjalne bakterie dodawane do jogurtów ochronią nas
przed wszelakimi chorobami – od przeziębień do nowotworów. Zdaniem naukowców nie jest to takie oczywiste – informuje “Rzeczpospolita”.

Actimel, Bactiv, Jogobella, dr Maciej – to przykładowe produkty probiotyczne,
które można kupić w sklepach spożywczych. Ludzie kupują je, bo myślą, że gdy
będą je pić, będą rzadziej chorować. Czy to prawda?

Zdrowie z powietrza

W niektórych rejonach kraju rozpoczyna się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja taka trwa około tygodnia. Dzięki szczepieniom popularny rudzielec jest zdrowy i nie roznosi zarazków śmiertelnej choroby.

Jak informuje “Głos Szczeciński” lekarstwo na Zachodnim Pomorzu zostanie rozrzucone z samolotów. Na jeden kilometr kwadratowy lasu lub nieużytków rolnych trafi 20 sztuk szczepionki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH