Doktor w internecie

Dzięki telemedycynie można skuteczniej pomagać pacjentom z zawałem i robić proste badania bez wychodzenia z domu.

W województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i podlaskim są karetki z bezprzewodowym przekazem EKG. Specjalista w centrali może od razu potwierdzić lub wyeliminować rozpoznanie zawału, w ten sposób pacjenci szybciej trafiają do specjalistycznego ośrodka na zabieg udrożnienie tętnic wieńcowych.

Jeszcze lepsze wyniki mogłoby dać stosowanie w karetce terapii fibrynolitycznej, czyli podawanie leków które rozpuszczają zakrzepy blokujące naczynia.

Telemedycyna to także możliwość zdalnego nadzoru chorych lub samodzielnego wykonywania przez pacjentów prostych badań i przesyłania ich wyników lekarzowi prowadzącemu.

Oprócz urządzeń do robienie EKG są już spirometry, ciśnieniomierze, glukometry, monitory krzepnięcia krwi, pulsoksymetry czy elektroniczne wagi z bezprzewodowym interfejsem Bluetooth – aby przesłać lekarzowi wyniki, nie trzeba męczyć się z kabelkami.

Ważnym elementem przyszłego systemu opieki zdrowotnej może być elektroniczna karta pacjenta, dzięki której najważniejsze wyniki badań można mieć zawsze przy sobie. W nagłej potrzebie udzielający pomocy szpital dowie się z karty, jaką grupę krwi ma dana osoba, na co choruje i czy ma alergię na leki.

Przy użyciu odpowiedniego domowego czytnika lub publicznego terminala (zainstalowanego na przykład w supermarkecie) pacjent może – po podaniu hasła – przeglądać całą swoją dokumentację, zgromadzoną na centralnym serwerze. Wprowadzaniem nowych danych zajmuje się lekarz prowadzący.

Trudno przecenić możliwości, jakie telemedycyna stwarza w rehabilitacji pacjentów, szkoleniu lekarzy i zasięganiu konsultacji u specjalistów z najlepszych ośrodków. Dzięki internetowi można zarówno obejrzeć wzorowo wykonane operacje, jak i dopasować procesor mowy dla pacjenta z wszczepionym implantem ślimakowym.

4.9/5 - (51 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH