Farmaceuta radzi... glikokortykosteroidy

Farmaceuta radzi… glikokortykosteroidy

Lekarz zapisał mojej trzyletniej córce glikokortykosteroidy w postaci zawiesiny. Zalecił również zakup tuby do podania leku drogą wziewną. Czy jest to najlepsze rozwiązanie dla mojego dziecka? A może poprosić pediatrę o przepisanie tego leku w tabletkach?

Sterydy wziewne w leczeniu astmy

Sterydy wziewne w leczeniu astmy

Leczenie astmy zależy od dobrze przeprowadzonej przez lekarza pierwszego kontaktu, pulmunologa, alergologa czy pediatry (w przypadku dziecka) diagnostyki. Trzeba przyznać, że lekarze pierwszego kontaktu wypadają tutaj najgorzej, bo brakuje im wiedzy. Na ogół schemat jest taki: pacjent kaszle, ma duszności, trafia do lekarza pierwszego kontaktu. Ten stwierdza infekcję, zapisuje leki przeciwzapalne. Pacjentowi na krótko się poprawia. To zwykle trwa wiele tygodni. Leczenie specjalistyczne zaczyna się dość późno.

Astma oskrzelowa u dorosłych

Astma oskrzelowa u dorosłych

Astma oskrzelowa jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Ogólnopolskie badania epidemiologiczne wykazały, że na astmę choruje około 2 mln osób. Co piąte dziecko i co dziesiąty dorosły mieszkający w centrum dużego miasta zgłasza objawy napadowej duszności, świszczącego oddechu i kaszlu.

Skuteczne i bezpieczne leczenie astmy

Obowiązująca od kilku lat definicja nie zmieniła się. Wnosi ona dwie informacje ważne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Po pierwsze, astma oskrzelowa jest chorobą przewlekłą, w związku z tym leczymy ją przewlekle, a po drugie jest chorobą zapalną, więc podstawowym leczeniem jest skuteczne leczenie przyczynowe, przeciwzapalne, a nie objawowe.

Astma z zadyszką

Polska jest jedynym krajem UE, w którym nie refunduje się najbardziej skutecznej, uznanej za standard, metody leczenia chorych na astmę, tzw. terapii skojarzonej – alarmują lekarze.

Za najważniejsze leki w terapii astmy uznaje się glikokortykosteroidy wziewne, które mają działanie przeciwzapalne.

Z badań przedstawionych przez prof. Władysława Pierzchałę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, o których pisze serwis Nauka w Polsce PAP, najskuteczniejsze i najbardziej opłacalne finansowo jest dodatkowe podawanie chorym leków rozszerzających oskrzela, tzw. beta- mimetyków.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH