Astma z zadyszką

Polska jest jedynym krajem UE, w którym nie refunduje się najbardziej skutecznej, uznanej za standard, metody leczenia chorych na astmę, tzw. terapii skojarzonej – alarmują lekarze.
Za najważniejsze leki w terapii astmy uznaje się glikokortykosteroidy wziewne, które mają działanie przeciwzapalne.

Z badań przedstawionych przez prof. Władysława Pierzchałę ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, o których pisze serwis Nauka w Polsce PAP, najskuteczniejsze i najbardziej opłacalne finansowo jest dodatkowe podawanie chorym leków rozszerzających oskrzela, tzw. beta- mimetyków.

Dzięki takiemu połączeniu zmniejsza się liczba zaostrzeń choroby, a pacjenci rzadziej trafiają do szpitala. Dodatkowo maleją koszty ich leczenia.

Ponieważ w Polsce leki z obu tych grup są refundowane, nasi chorzy mają do nich dobry dostęp. Muszą je jednak przyjmować oddzielnie w dwóch różnych inhalatorach.

I tu pojawiają się problemy, bo choć pacjenci dobrze znają objawy choroby, to nie rozumieją, że są one związane ze stanem zapalnym. Najczęściej stosują więc inhalator rozszerzający oskrzela, który szybko poprawia ich zdolność oddechową, a odstawiają inhalator z kortykosteroidem, który choć nie przynosi natychmiastowego efektu, to jest ważniejszy.

Jak podkreśla prof. Pierzchała, dyscyplina pacjenta w przestrzeganiu zaleceń lekarza jest podstawowym warunkiem skuteczności terapii. Z badań wynika natomiast, że tylko 50 proc. pacjentów przyjmuje odpowiednie dawki leków, a o właściwej porze – zaledwie 30 proc. pacjentów (i mniej więcej taki odsetek ma dobrze kontrolowaną astmę).

“Umieszczenie dwóch leków w jednym inhalatorze znacznie zwiększa szanse, że pacjent będzie się lepiej stosował do zaleceń lekarza. Chory nie ma możliwości zrezygnowania z niezbędnego leku” – tłumaczy prof. Ryszarda Chazan, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. W rezultacie liczba ostrych ataków astmy wymagających hospitalizacji będzie mniejsza, a choroba – lepiej kontrolowana.

Dodatkową korzyścią terapii skojarzonej jest też jej większe bezpieczeństwo, bo zmniejsza się zużycie kortykosteroidów.

Terapia skojarzona jest refundowana we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Polski. Z tego powodu jest droga i nasi pacjenci niechętnie z niej korzystają. W Polsce stosuje ją nie więcej niż 5 proc. potrzebujących chorych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.5/5 - (250 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH