Plastyka naczyń krwionośnych u chorych na SM

AMEDS Centrum opublikowało raport medyczny, który wskazuje, że plastyka żył szyjnych ma pozytywny wpływ na poprawę stanu jakości życia pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane. Zabiegi tego typu są obecnie żywo dyskutowane w kręgach medycznych na świecie.

Przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna, w skrócie CCSVI, to stan, który bardzo często występuje u chorych ze stwardnieniem rozsianym. Powoduje zaburzenia uniemożliwiające wykonywanie podstawowych czynności życia codziennego. Od niedawna schorzenie to leczy się, stosując angioplastykę żylną, czyli plastykę naczyń krwionośnych. Współwystępowania obu schorzeń i efekty terapeutyczne zabiegu są żywo dyskutowane w kręgach medycznych i naukowych na świecie. Organizowane są już oddzielne seminaria poświęcone wyłącznie temu zagadnieniu.

– W wyniku udrożnienia żył po angioplastyce, w sposób obiektywny stwierdzono poprawę saturacji tlenem krwi żylnej – mówi prof. Jerzy Kotowicz, z Wydziału Neurologii Akademii Medycznej w Warszawie. – W doniesieniach podkreślany jest istotny pozytywny wpływ zabiegu na jakość życia pacjentów, stopień zmęczenia, zaburzenia pęcherzowe, równowagi, wzroku, czucia i, w mniejszym stopniu, ruchowe. Poprawę notowano również w zakresie funkcji poznawczych (pamięć, koncentracja uwagi) – podsumowuje prof. Kotowicz.

Raport medyczny oceniający wpływ leczenia na jakość życia i stopień poprawy w zakresie różnych aspektów życia pacjentów, wskazuje na znaczący pozytywny wpływ zabiegu. W odpowiedzi na pytanie „Jak obecnie oceniasz swoje kłopoty z nasilonym zmęczeniem?“, aż 64% pacjentów odpowiedziało, że nastąpiła wyraźna poprawa. Według 55 proc. pytanych poprawiła się ich ocena możliwości wykonywania czynności dnia codziennego. Sprawność ruchowa w stosunku do sprawności przed zabiegiem uległa znaczącej poprawie lub poprawie u 56 proc. pacjentów.

– Zdiagnozowaliśmy ponad pół tysiąca chorych na stwardnienie rozsiane z użyciem najnowocześniejszych dostępnych dziś technik badawczych – mówi dr n. med. Maciej Zarębiński, kierownik zespołu medycznego AMEDS Centrum. – Wyniki wskazują na zwężenie żył u 62 proc., zaburzenia przepływu i zwrotny przepływ krwi w żyłach (tzw. refluks) u 33 proc., a także patologie w obrębie zastawek u 28 proc. – podsumowuje Maciej Zarębiński.

Profesor Jerzy Kotowicz z Akademii Medycznej w Warszawie zaznacza, że nie dysponujemy jeszcze wynikami prowadzonych obecnie badań klinicznych. Nie jest jeszcze poznany długotrwały efekt angioplastyki naczyń żylnych. Można jednak zrozumieć dążenie pacjentów do poddania się zabiegowi, szczególnie wobec faktu postępu choroby.

Stwardnienie rozsiane

  • W Polsce szacunkowo żyje ok. 40 tys. chorych na SM (1 chory na ok. 1000 osób)
  • Kobiety chorują częściej niż mężczyźni – wśród 10 osób z SM, 6 stanowią kobiety
  • Szacunkowo na świecie choruje około 2,5 mln osób, z tego ok. 500 tys. w Europie
  • Na świecie dokonano już ponad 13,5 tys. zabiegów angioplastyki żył szyjnych u chorych na stwardnienie rozsiane, z czego ponad 15% przeprowadzono w Polsce

Dane wg Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego i AMEDS Centrum

5/5 - (103 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH