Zdrowie z powietrza

W niektórych rejonach kraju rozpoczyna się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Akcja taka trwa około tygodnia. Dzięki szczepieniom popularny rudzielec jest zdrowy i nie roznosi zarazków śmiertelnej choroby.

Jak informuje “Głos Szczeciński” lekarstwo na Zachodnim Pomorzu zostanie rozrzucone z samolotów. Na jeden kilometr kwadratowy lasu lub nieużytków rolnych trafi 20 sztuk szczepionki.

– To mieszanina mięsa ryby i paszy w formie kostki, w której zatopiona jest kapsułka z lekiem. Działa tylko na lisy. Inne zwierzęta, jak borsuki, kuny, szopy czy jenoty, nawet jeśli ją spożyją, nie odczują skutków ubocznych, ani też nie zostaną zaszczepione – tłumaczy lekarz weterynarii Józef Pawlikowski, wojewódzki inspektor weterynarii ds. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Weterynarze apelują do społeczeństwa o nieorganizowanie wycieczek na tereny objęte szczepieniem. Nie należy też zbierać, dotykać i niszczyć przynęt zawierających szczepionkę, organizować polowań, ani wypuszczać zwierząt domowych poza obszar gospodarstwa.

Według szacunków leśników i myśliwych, w Polsce bytuje blisko 205 tysięcy lisów . W łowieckim roku gospodarczym 2005/2006 zachodniopomorscy myśliwi odstrzelili 10,5 tysiąca lisów. Żaden nie był zakażony wścieklizną.

4.4/5 - (196 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH