Potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy – potrzebna ścisła współpraca

Rak szyjki macicy to bodaj jedyny dzisiaj nowotwór, w walce z którym skuteczna profilaktyka i wykorzystanie dostępnych narzędzi (testy cytologiczne, badania DNA, szczepienia HPV) może w praktyce doprowadzić do jego wyeliminowania. Mówiąc o tym, przytaczam tu zazwyczaj przykład walki z polio. Jeszcze nie tak dawno ta choroba zbierała obfite żniwo w postaci zgonów i trwałego kalectwa. Dziś, dzięki szczepieniom, problem choroby Heinego-Mediny zniknął.

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

Ziarnko, do ziarnka…

**Ziarnko, do ziarnka…
Wspólne działanie – drogą do celu**

Rak szyjki macicy to choroba, na którą może zachorować każda kobieta, jednak żadna nie musi na niego umierać. Żeby jednak pacjentki nie umierały, konieczna jest wczesna profilaktyka, zarówno pierwotna (szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego) i wtórna (cytologia i testy na HPV).

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy?

Do 2020 roku śmiertelność z powodu raka szyjki macicy u kobiet powinno się zmniejszyć w Polsce o połowę. Taki cel postawiła sobie grupa ekspercka Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Badania mammograficzne

Jestem przy Tobie

www.jestemprzytobie.pl

Kiedy słyszysz: „Ma Pani raka” czujesz, że wpadasz w baaardzo głęboką dziurę. Ile byś dała, żeby to nie działo się naprawdę. Ale niestety, każdego dnia w Polsce tysiące kobiet słyszy: To rak szyjki macicy. Ma Pani raka trzonu macicy. Bardzo mi przykro – to rak jajnika. Mam złe wieści – ma Pani raka sromu”. Co wtedy robić? Czy ktoś może pomóc? Czy ktoś może sprawić, żeby to był koszmarny sen, sen z którego można się obudzić?

Badanie cytologiczne – najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet, który każdego roku wykrywany jest u około 4 tysięcy Polek, niestety około 2 tysiące z nich umiera, najczęściej z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.
Badanie cytologiczne jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka szyjki macicy. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dla Polek pomiędzy 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu 3 ostatnich lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

STOP rakowi szyjki macicy!

Każdego roku 50,000 kobiet zachorowuje na raka szyjki macicy, a 25,000 umiera na tę chorobę chociaż wiadomo, że profilaktyczne programy walki z tą chorobą mogą zapobiec praktycznie każdemu przypadkowi zachorowania.

Niestety większość kobiet nie ma dostępu do tych programów. Wprawdzie badania cytologiczne są dostępne w całej Europie, ale głównie dla tych kobiet, które wiedzą, że mogą o nie poprosić lub dla tych, które stać, by za nie zapłacic. W tej sytuacji kobiety zamożne i dobrze wykształcone są chronione, podczas gdy te mniej zamożne zachorowują na raka.

Rak mniej zabójczy

W Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory, ale też zwiększają się szanse przeżycia choroby – wynika z corocznego biuletynu warszawskiego Centrum Onkologii.

Od ponad 40 lat w Centrum Onkologii prowadzona jest ocena zagrożenia nowotworami polskiej populacji – zajmuje się tym kierowany przez prof. Witolda Zatońskiego Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH