Zdrowe malowanie

Przyszłe mamy chcą jak najlepiej przygotować się na przywitanie nowego członka rodziny. Dlatego często decydują się na odświeżenie mieszkania. Wówczas jednak budzi się obawa, czy środki chemiczne używane w czasie remontu nie zaszkodzą zdrowiu mamy i dziecka.

Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego aby uniknąć stresu spowodowanego szkodliwym działaniem farby, powinno się zastosować farby ekologiczne. Są nietoksyczne, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na układ krwionośny ani oddechowy.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Żylaki nóg – profilaktyka i leczenie

Wraz z postępem cywilizacyjnym, wzrasta liczba ludzi cierpiących na żylaki kończyn dolnych. Nie jest to choroba groźna, ale bardzo uciążliwa. Należy zatem zawczasu zadbać o profilaktykę, by uniknąć inwazyjnego leczenia.

Jeżeli na nogach widoczne są sine linie żył, tworzące pajączki i wybrzuszające skórę, towarzyszy temu obrzęk i swędzenie, to mamy do czynienia z żylakami. Z punktu widzenia medycyny, żylaki to wydłużenie i poszerzenie żył powierzchniowych, które jednocześnie są poskręcane.

Początek krążenia

**Danio pręgowany, popularna rybka akwariowa, posłużył japońskim badaczom do uchwycenia momentu, w którym zaczyna krążyć krew.**

Jak zaobserwowali naukowcy, początkowo młode krwinki przytwierdzone są do ścian naczyń krwionośnych. Dopiero pod wpływem enzymu metaloproteazy ADAMS, odrywają się od nich i wpadają do masy osocza. Proces ten następuje dużo później niż zaczyna bić serce. To odkrycie otwiera drogę do nowych pytań związanych z ewolucją krwiobiegu u różnych gatunków. Badania wciąż trwają. (aw)

Ukryta siła czekolady

**Kobiety w średnim wieku i starsze, spożywające niewielkie ilości wysokiej jakości czekolady przynajmniej raz w tygodniu, są mniej narażone na wystąpienie niewydolności ze strony układu krążenia – donoszą naukowcy.**

Badanie, prowadzone przez dziewięć lat w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Harvard, w które zaangażowano 31 823 kobiet w wieku od 48 do 82 lat, miało wykazać zależność pomiędzy spożyciem czekolady a zmniejszeniem ryzyka uszkodzenia serca. Czekolada, która była przedmiotem badań, miała większą zawartość kakao w porównaniu do przeciętnych czekolad.

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

O szpiczaku mnogim wciąż wiemy niewiele i niestety nie ma przeciwko niemu skutecznego lekarstwa. Tymczasem częstość występowania tego nowotworu wzrasta.

Łuież i wypadanie włosów

Coraz więcej osób zgłasza się do apteki z problemami dotyczącymi włosów i skóry głowy. Najczęściej dolegliwości te związane są z wypadaniem włosów, łojotokowym zapaleniem owłosionej skóry głowy czy zmianami w obrębie łodygi włosa.

Czy istnieje różnica między czynnikami wzrostu granulocytów?

Leczenie wspomagające chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, przynajmniej w niektórych przypadkach, daje lekarzowi możliwość wyboru między preparatami o podobnym lub identycznym działaniu. Przykładem jest grupa rekombinowanych ludzkich czynników wzrostu granulocytów. Na polskim rynku farmaceutycznym są one reprezentowane przez dwie równoważne, podawane codziennie cząsteczki, (lenograstim, Granocyte® i filgrastim, Neupogen®) oraz cząsteczkę pegylowaną o długim czasie działania, stosowaną w pojedynczej dawce w czasie 1 kursu chemioterapii (Neulasta®).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH