samochód

Bakteriologiczna bomba we wnętrzu samochodu?

Gdzie gromadzi się więcej bakterii na kierownicy samochodu, czy też w publicznej toalecie? Odpowiedź na takie pytanie wcale nie jest oczywista.

Według wyników badań brytyjskich naukowców kierownica jest zdecydowanie bardziej przyjaznym miejscem dla bakterii niż…deska klozetowa, w publicznej toalecie.

Wnętrze samochodu jest siedliskiem wielu bakterii, które mogą m.in. spowodować zatrucia pokarmowe,

Samochód śledzący stan zdrowia kierowcy

Naukowcy z Niemiec opracowali czujniki, które zamontowane w kierownicy samochodu pozwalają rozpoznać niedyspozycję kierowcy i zapobiec wypadkowi – informuje serwis „EurekAlert”.

Wypadki powodowane są przez szereg różnych czynników – jednym z nich jest zły stan zdrowia kierowcy. Zespół badaczy z politechniki w Monachium we współpracy z firmą BMW opracował zespół czujników wbudowanych w koło kierownicy. Mają one sprawdzać przewodnictwo skórne, tętno i poziom tlenu we krwi w czasie jazdy, wykrywając na przykład omdlenie czy zawał serca.

Obrazy 3D szkodzą dzieciom

Zaburzenia kognitywne i problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów przez dzieci poniżej 6. roku życia.

System nerwowy u najmłodszych jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może spowodować nieodwracalne, szkodliwe skutki – alarmują francuscy badacze. Im więcej czasu spędzonego przed konsolą 3D, tym większe ryzyko. W rezultacie u dzieci występują nie tylko problemy z rozróżnieniem świata realnego od wirtualnego, ale także trudności ze skupieniem wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy.

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Czerwone

Czerwone, zmęczone, suche oczy

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 85 proc. wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych. W proces analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10 proc. wszystkich komórek mózgowych.

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna to dolegliwość związana z przemieszczaniem się. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się wkrótce po rozpoczęciu podróży. Zaczynamy coraz częściej ziewać i przełykać ślinę, intensywnie się pocimy, oddech staje się płytszy. W dalszej kolejności mogą pojawić się nudności i wymioty.

Leki nie dla kierowców

Leki nie dla kierowców

Niektóre leki obniżają koncentrację i zdolności psychoruchowe, dlatego po ich zażyciu nie można siadać za kierownicą. Pacjenci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Warto edukować ich w tym zakresie, szczególnie teraz, gdy zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów.

Mały może więcej – Suzuki Wagon R+

Nieduży, pakowny, zwrotny i bardzo zrywny – tych kilka przymiotników najlepiej charakteryzuje Suzuki Wagon R+. Ma małe wymiary, niewiele pali i idealnie spisuje się w mieście. Dzięki przestronnemu wnętrzu i doskonałej widoczności z kabiny dobrze sprawdza się na dłuższych trasach.

Wagon R+, już na pierwszy rzut oka, budzi sympatię: zaokrąglony przód, ostro ścięty tył, wielkie szyby i mnóstwo miejsca w środku.

Strachy biologiczne

Spaliny z pojazdów napędzanych etanolem zamiast benzyną mogą wpływać na zdrowie ludzi gorzej niż spaliny benzynowe – ostrzegają naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Do takich wniosków doprowadziło ich wykorzystanie modelu komputerowego do symulacji jakości powietrza w USA w 2020 r. Ta symulacja wykazała, że jeśli wszystkie samochody jeździłyby na bioetanolu, w pewnych częściach kraju mogłoby wzrosnąć stężenie ozonu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH