Mam problemy z koncentracją. Niestety po kawie źle się czuję, więc zaczęłam brać guaranę w tabletkach. Efekty są dobre, ale czy ten preparat jest bezpieczny?
Na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej suplementów diety zawierających wyciąg z guarany. Guarana jest naturalnym surowcem pozyskiwanym z pnącza rosnącego w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Jej głównym składnikiem jest znana od stuleci kofeina – alkaloid o właściwościach pobudzających i moczopędnych, a także przyspieszających przemianę materii. Znajduje on zastosowanie w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego,
bądź w kuracjach odchudzających.
W zalecanych dawkach kofeina jest dobrze tolerowana i rzadko wywołuje działania niepożądane.
Jednak przekroczenie tych dawek może prowadzić do nieprzyjemnych objawów.
Filiżanka kawy zawiera 75-150 mg kofeiny, a herbaty – 50-60 mg, tabliczka czekolady – 30 mg, napoje typu cola – 100 mg/l, a tzw. napoje energetyczne nawet do 100 mg kofeiny. Należy również pamiętać, że wiele leków przeciwbólowych i przeciwgrypowych zawiera w swym składzie niemałe ilości kofeiny (np. Solpadeine).
Dzienne spożycie kofeiny powyżej 400 mg może wywoływać następujące objawy: nerwowość, drażliwość, stany lękowe, drżenie mięśni, bezsenność i zaburzenia rytmu serca. Dlatego zaleca się sprawdzenie dawki kofeiny w zakupionym preparacie i dostosowanie swojej diety tak, aby nie przekraczać zalecanej maksymalnej dawki dziennej.
Guarany nie powinny przyjmować osoby z chorobą wrzodową, gdyż kofeina nasila produkcję kwasu solnego w żołądku.