Zbadaj dno oka! – V Tydzień Retina AMD

25 września na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się V Tydzień Retina AMD organizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD. Jednym z patronów medialnych, wspierających tę kampanię jest nasz portal – www.nazdrowie.pl Odwiedzający będą mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich.

Tydzień Retina AMD to międzynarodowa kampania edukacyjna, której celem jest propagowanie wiedzy o chorobach siatkówki, czyli m.in. o zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (z ang. – AMD). Istotne jest także zwrócenie uwagi na potrzebę właściwej profilaktyki oraz możliwości wczesnej diagnostyki schorzeń, ponieważ tylko we wczesnej fazie choroby możemy jeszcze uratować nasz wzrok.
„Realizowana przez nas kampania ma na celu edukację społeczeństwa i wykształcenie właściwych postaw prozdrowotnych związanych m.in. z corocznymi wizytami u okulisty u osób powyżej 50 roku życia”mówi prof. Jerzy Szaflik, Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki.
Podczas pikniku będzie można w godzinach 11:00 – 16:00 wykonać bezpłatne badanie dna oka pozwalające na wczesne rozpoznanie chorób okulistycznych, takich jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), jaskra i retinopatia cukrzycowa, ale także chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Każdy uczestnik będzie mógł nauczyć się wykonywać samodzielnie test Amslera, który pozwala na rozpoznanie pierwszych objawów AMD. Nowym elementem pikniku będą liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników, którzy wspólnie ze swoimi opiekunami odwiedzą nasze namioty. Pod opieką animatora dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach i zabawach dotyczących zmysłu wzroku. Dodatkowo dla mieszkańców Warszawy w Centralnej Bibliotece Rolniczej (Krakowskie Przedmieście 66) odbędzie się spotkanie „Rozproszyć mrok”, podczas którego będzie można zobaczyć sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobom niewidzącym i słabo widzącym, porozmawiać z okulistami i psychologiem.
„Wczesna diagnostyka i wczesne wykrycie schorzenia w każdej chorobie są bardzo ważne. Podobnie w przypadku AMD szybkie rozpoznanie daje lekarzowi możliwość odpowiedniego zareagowania i wdrożenia właściwego procesu leczenia pacjenta. W ten sposób chorego można uchronić przed utratą wzroku”podkreśla prof. Andrzej Stankiewicz, Prezes Stowarzyszenia AMD.
Kampania V Tydzień Retina AMD jest realizowana pod honorowym patronatem Minister Zdrowia, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Patronami medialnymi są: Rynek Zdrowia, Gazeta Farmaceutyczna, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, Portale Senior.pl, Nazdrowie.pl, Warszawianki.pl, Gazeta Warszawska, Moje Miasto Warszawa. Partnerem strategicznym kampanii są firmy Novartis oraz Topcon.

O AMD – informacje dodatkowe
AMD (z ang. age-related macular degeneration) jest chorobą siatkówki oka odpowiedzialnego za precyzyjne widzenie. To jedna z chorób cywilizacyjnych prowadzących do utraty widzenia centralnego, a w konsekwencji do praktycznej ślepoty u osób po 50 roku życia. Zmiany degeneracyjne w obrębie plamki są wynikiem postępującego procesu starzenia się i w związku z tym choroba określana jest jako zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Choroba ta powoduje zaburzenia lub utratę widzenia centralnego, co uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności jak np. krojenie chleba, czytanie, pisanie czy też prowadzenie samochodu.
AMD to choroba społeczna, która dotyka ok. 25 milionów ludzi na świecie. Niestety, przewiduje się, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba ta ulegnie potrojeniu, co jest wynikiem procesu starzenia się społeczeństw. W zaawansowanych stadiach AMD prowadzi do nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia widzenia, a nawet praktycznej ślepoty. Czas rozwoju choroby może się wahać od kilku tygodni nawet do kilku lat. Zmiany na dnie oka mogą być wykryte we wczesnym etapie. Ponieważ nie istnieje przyczynowe leczenie AMD, wiele zależy od profilaktyki i wczesnej diagnozy zmian. O ile to możliwe, należy wyeliminować czynniki ryzyka: nie palić tytoniu, nosić okulary przeciwsłoneczne, przebywać często na świeżym powietrzu i odżywiać się zdrowo, spożywając dużo owoców i warzyw. Korzystne może być także uzupełnianie diety preparatami zawierającymi przeciwutleniacze i inne substancje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie oka (np. witaminę C, witaminę E, beta-karoten, selen, cynk).
Nieleczone AMD może postępować bardzo szybko. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, zwłaszcza po 50-tym roku życia. Dobrą okazją jest na przykład konieczność dobrania nowych okularów. Należy pamiętać, że nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki. Możliwe jest również samodzielne kontrolowanie widzenia przy pomocy testu Amslera, czyli kartki papieru z narysowanymi kratkami. Patrząc na siatkę można zauważyć zniekształcenia linii oraz zaburzenia w polu wiedzenia. Ten prosty test można samodzielnie wykonać w domu i jest najprostszą metodą wykrycia pierwszych objawów AMD.

4.8/5 - (212 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH