Uwaga na oczy, nadchodzi 3D

Epoka 3D w została oficjalnie otwarta. Idąc do kina możemy wybierać z pełnej palety filmów nagranych w trójwymiarze. Format ten trafia także pod strzechy, gdzie coraz częściej znajdują się telewizory przystosowane do oglądania tego typu produkcji. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie, a w szczególności na wzrok. Póki filmy 3D oglądaliśmy sporadycznie, nie stanowiło to problemu, kiedy jednak zaczynamy to robić na co dzień w domu, sprawy mogą przybrać innego obrotu.

Jak leczyć AMD?

Jak leczyć AMD?

Jak duży problem stanowi obecnie AMD? Czy mamy do czynienia z epidemią tej choroby?
Odpowiem przewrotnie: do niedawna problem nie był duży, bo nic na niego nie mogliśmy poradzić, pacjenci ślepli pod naszą opieką. Obecnie mamy zarejestrowany jeden lek i możemy myśleć o leczeniu tej choroby. Druga istotna kwestia jest związana z wydłużaniem się wieku pacjentów, występowaniem większej ilości schorzeń będących czynnikami ryzyka wystąpienia AMD, a przede wszystkim wzrostem wymagań pacjentów w stosunku do swojego wzroku. Obecnie 60-latek to człowiek względnie młody, aktywny społecznie i zawodowo. Dobrze ilustrują to dane epidemiologiczne. W populacji pomiędzy 50. a 65. rokiem życia częstość występowania AMD wynosi poniżej 5 proc., a po 80. roku życia – powyżej 30 proc. Opinia o wybuchu epidemii ślepoty jest co najmniej nieprawdziwa; zwyczajnie wzrosło znaczenie tej choroby.

Gen krótkowzroczności odnaleziony

**Krótkowzroczność (myopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych oka ludzkiego. Jest wynikiem zbyt dużych rozmiarów przednio-tylnych oka lub zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego oka.**

Międzynarodowy zespół uczonych kierowany przez badaczy z King’s College London odnalazł genetyczne przyczyny tego zjawiska. Uczeni twierdzą, że dzięki temu odkryciu możliwe będzie opracowanie receptury lekarstwa na to schorzenie.

Każdy może widzieć

Leczenie zaćmy: każdy może widzieć…

Gdy tracimy wzrok, wykonanie nawet najprostszej czynności sprawia trudność. Każdy z nas do końca życia chciałby widzieć otaczający świat i samodzielnie radzić sobie z codziennymi czynnościami. Dziś jest to możliwe dzięki nowoczesnym soczewkom i technikom operacyjnym.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Studium przypadku – Zwyrodnienie plamki żółtej

Sześćdziesięcioletnia pacjentka prosi farmaceutę o dobór kropli do oczu. Twierdzi, że dużo pracuje przy komputerze i zaczęła mieć ostatnio problemy ze wzrokiem. Skarży się na zniekształcenia i przymglenia obrazu w centrum widzenia, upośledzenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia kontrastu. Te objawy to – jej zdaniem – wynik przemęczenia. Nosi szkła optyczne, ale u lekarza okulisty ostatni raz była trzy lata temu.

Ostrość widzenia - Klarin Perfekt

Ostrość widzenia

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Jedną z przyczyn jest zwyrodnienie plamki żółtej. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, ale jej konsekwencje mogą być drastyczne.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą oka, związaną z uszkodzeniem plamki żółtej – najważniejszego miejsca na siatkówce oka, które odpowiada za ostrość wzroku i tzw. widzenie centralne. To właśnie dzięki plamce żółtej nasze oko rozróżnia drobne szczegóły, co z kolei umożliwia nam wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH