Gen krótkowzroczności odnaleziony

Krótkowzroczność (myopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych oka ludzkiego. Jest wynikiem zbyt dużych rozmiarów przednio-tylnych oka lub zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego oka.

Międzynarodowy zespół uczonych kierowany przez badaczy z King’s College London odnalazł genetyczne przyczyny tego zjawiska. Uczeni twierdzą, że dzięki temu odkryciu możliwe będzie opracowanie receptury lekarstwa na to schorzenie.

W badaniach porównywano geny ponad 4 tys. bliźniąt z Wielkiej Brytanii. Analiza przeprowadzana na genetycznie identycznych osobach pozwoliła wyodrębnić wpływ genów na daną cechę i odróżnić je od działania czynników środowiskowych. W następnym etapie przebadano 13 tys. Holendrów i mieszkańców Australii.

Okazało się, że część osób, w tym aż 45 proc. Brytyjczyków, nosi gen krótkowzroczności o nazwie RASGRF1. Osoby, które mają jego dwie kopie (jednocześnie od ojca i od matki) są narażone na rozwój wady dwukrotnie częściej, niż osoby nieposiadające tego genu.

Gen RASGRF1 jest odpowiedzialny za rozwój oka i proces przekazywania sygnałów wzrokowych do mózgu. Pewna jego wersja może jednak powodować zbyt intensywny wzrost gałki ocznej co w efekcie prowadzi do powstania krótkowzroczności.

Badacze mają nadzieję, że dzięki poznaniu genetycznych przyczyn wady, w ciągu 10 lat powstaną krople zawierające lek, który będzie zatrzymywał jej rozwój. Niestety, przewiduje się, że znajdzie on zastosowanie tylko u dzieci, i to zanim wada się u nich rozwinie. Dorosłym natomiast wciąż pozostają działania profilaktyczne i zmniejszające tempo rozwoju krótkowzroczności. (mp) (naukawpolsce.pl)

4.7/5 - (197 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH