Prawnik radzi… recepta farmaceutyczna a błąd w sztuce

Prawnik radzi… recepta farmaceutyczna a błąd w sztuce

W zeszłym miesiącu przyszedł do mojej apteki pacjent, który choruje na cukrzycę. Do naszego miasta przyjechał służbowo i zapomniał zabrać ze sobą insuliny. Prosił o wydanie leku, ale nie miał przy sobie recepty. Odmówiłam i odesłałam go do całodobowej prywatnej przychodni, znajdującej się w pobliżu apteki. Pacjent wrócił do mnie następnego dnia. Źle wyglądał. Okazało się, że nie był u lekarza. Ponownie poprosił o wydanie leku. W czasie rozmowy, trwającej kilka minut, ustaliliśmy, jaką insulinę pacjent stosuje. Wydałam mu ją na receptę farmaceutyczną. Po dwóch tygodniach pacjent zjawił się u mnie ponownie, tym razem oskarżył mnie o wydanie mu złej insuliny. Po przyjęciu jej podobno trafił na pogotowie ratunkowe. Czy w takiej sytuacji wina za wydanie niewłaściwego leku leży po mojej stronie? Co mi za to grozi?

Zamienione bliźniaczki

Ponad dwóch milionów złotych odszkodowania domagają się dwie rodziny, których dzieci zamienione zostały w warszawskim szpitalu. Precedensowy proces zakończy się najpewniej w marcu.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza”, Edyta i Kasia siostry, bliźniaczki jednojajowe wychowywały się w różnych rodzinach, bo ktoś – nie ustalono czy był to lekarz, siostra oddziałowa, czy ktoś inny – zamienił Edytę z Niną.

Stało się to w szpitalu przy ul. Niekłańskiej w Warszawie w styczniu 1984 r. Wszystkie dziewczynki leczono tam kilka tygodni po urodzeniu.

Leczenie w sądzie

Liczba osób, które procesują się o odszkodowania za błędy lekarskie i zakażenia idzie w tysiące. Najwięcej pozwów wobec szpitali dotyczy zakażeń żółtaczką typu C oraz pooperacyjnych powikłań.

Michał P. wywalczył w sądzie 70 tys. zł zadośćuczynienia i 150 zł renty miesięcznie za uszkodzenie nerwu strzałkowego podczas operacji cysty, co spowodowało bezwładność stopy. Zabieg odbył się w łódzkim szpitalu im. WAM.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH