Ewa Błaszczyk, Wojciech Maksymowicz, Klinika Budzik

Pierwsze wybudzenie w „Budziku” dla dorosłych

Olsztyńska klinika „Budzik” dla dorosłych istnieje od 1 kwietnia i już dziś można mówić o wielkim sukcesie prof. Wojciecha Maksymowicza i całego zespołu. Wybudził się pierwszy pacjent. 49-letniemu mężczyźnie lekarze nie dawali większych szans na normalne funkcjonowanie, ponieważ znajdował się w stanie wegetatywnym, w którym uznaje się, że osoba nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym.

niebezpieczenstwa wspolczesnej antybiotykoterapii

Niebezpieczeństwa współczesnej antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Dlatego warto uczulać na to pacjentów przychodzących do apteki.

Wynalezienie i zastosowanie antybiotyków w terapii chorób wywoływanych przez drobnoustroje bez wątpienia było jednym z największych osiągnięć medycznych XX wieku. Aby jednak terapia okazała się skuteczna i bezpieczna, konieczne jest rozważenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz analiza prawdopodobnych interakcji lekowych. Bo cały czas trzeba pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki to substancje o potencjalnie toksycznym działaniu.

Mam cukrzycę

Mam cukrzycę, i co dalej?

Na świecie żyją miliony ludzi z rozpoznaniem cukrzycy, którzy – mimo poważnej choroby – prowadzą normalny tryb życia, pracują w różnych zawodach, podróżują i bawią się. Warunkiem jest tylko skrupulatne przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz regularne zażywanie leków. Cukrzyca, jak żadna inna choroba, nagradza dbających o zdrowie i szybko karze lekceważących je. Ponieważ jest przypadłością na całe życie i nie da się jej wyleczyć, pozostaje zastosowanie optymalnej strategii – trzeba z nią zgodnie koegzystować!

Krótki powrót

Trzema dniami powrotu do życia cieszyła się pewna Amerykanka po obudzeniu ze stanu podobnego do śpiączki, w którym trwała przez ostatnie sześć lat. Zanim
pogrążyła się w nim znowu, zobaczyła po raz pierwszy swoje wnuki i udzieliła wywiadu telewizji. Historię opisał portal internetowy BBC News.

Christa Lilly zapadła w stan bliski śpiączki po zawale serca, którego doznała w 2000 roku. Od tego czasu czterokrotnie na krótko odzyskiwała świadomość. Trzy dni, podczas których mogła rozmawiać i spotkać się ze swoją rodziną, były dla niej wyjątkowe.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH