Nietrzymanie moczu przez seniorów

Nietrzymanie moczu – ten problem można rozwiązać

Nietrzymanie moczu to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem dotyka co raz większą liczbę osób starszych, także mężczyzn. Choć to kwestia wstydliwa, to sposoby, by sobie z tym radzić i normalnie funkcjonować na co dzień. 

Nietrzymanie moczu może dotyczyć pań w każdym wieku – choć głównie dokucza kobietom po menopauzie, często problem ten pojawia się u tych dużo młodszych, np. po porodzie lub operacjach ginekologicznych. Nietrzymanie moczu, określany w skrócie jako NTM, to mimowolny, samoistny wyciek moczu, który najczęściej wynika ze zmian w układzie anatomicznym:

Cewka, która powinna być zgięta i zatrzymuje mocz, prostuje się i staje się „lejkiem” – tłumaczy dr n. med. Piotr Kaczmarek, chirurg urolog.

Kolejną z przyczyn nietrzymania moczu mogą być długotrwałe, powracające infekcje dróg moczowych – zresztą pacjentki często mylą początki NTM właśnie z klasycznymi zakażeniami.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Mówiąc o NTM, warto rozgraniczyć dwa rodzaje tej przypadłości: wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz tzw. nadreaktywność pęcherza moczowego. W przypadku tego pierwszego, dotyczy głównie osób starszych, i wbrew obiegowej opinii, nie tylko kobiet. Druga przypadłość może przytrafić się każdemu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się wyciekiem moczu podczas wysiłku fizycznego, a nawet kichania, czy kaszlu. Leczenie zaczyna się od ćwiczeń mięśni dna miednicy:

Są to proste ćwiczenia, które można wykonywać w domu, ba, niektóre nawet podczas jazdy tramwajem, bo są dla osób postronnych w ogóle niewidoczne. Niestety często pacjentki nie mogą się do nich zmotywować, a regularnie wykonywane ćwiczenia dają świetne efekty – przekonuje dr Piotr Kaczmarek.

Jeśli ćwiczenia nie pomogą, można zastosować zabieg chirurgiczny. Polega on na wszczepieniu specjalnych taśm podtrzymujących mięśnie i formujących cewkę w prawidłowy sposób.

Nadreaktywność pęcherza, wynikająca z nadmiernego pobudzenia zakończeń nerwowych w pęcherzu, leczy się zachowawczo.

Nietrzymanie moczu a sprawa społeczna

Warto zwrócić uwagę także na aspekt społeczny tego problemu:

Niestety ta przypadłość wciąż jest bagatelizowana. Starsze osoby często myślą, że „tak musi być” i nietrzymanie moczu to jeden z objawów starości. A to nieprawda. Mamy skuteczne metody, wystarczy chcieć się leczyć! Będzie to z korzyścią dla samego pacjenta, ale i jego otoczenia – przekonuje dr n. med. Piotr Kaczmarek.


Źródło: informacja prasowa / CM Medyceusz

4.9/5 - (7 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH