Pęcherz pod kontrolą

Pęcherz pod kontrolą


O ile zgłoszenie się do lekarza z grypą czy upławami wydaje się naturalne, o tyle przyznanie się do niepanowania nad swoim pęcherzem jest dla wielu bardzo trudne. A przecież jest to dolegliwość w większości przypadków wyleczalna!

Nietrzymanie moczu (NTM) to jedna z najbardziej wstydliwych chorób, obniżająca jakość i komfort życia. Popuszczanie moczu i towarzyszące temu objawy (m.in. nieprzyjemny zapach) powodują, że osoby dotknięte tą dolegliwością wycofują się z życia towarzyskiego i mają problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Przyczyny choroby
Mięśnie dna miednicy i przepony moczowo-płciowej w normalnych warunkach mają za zadanie utrzymywać narządy płciowe i pęcherz moczowy we właściwej pozycji. Poza tym pełnią funkcję aparatu wspomagająco-zaciskającego dla cewki moczowej.

Gdy mięśnie te są zbyt słabe i zwiotczałe, dochodzi do obniżenia wspomnianych wyżej narządów oraz zaburzeń oddawania moczu. Podczas takich czynności, jak np. kaszel, dźwiganie, śmiech dochodzi do mimowolnego wycieku moczu.

Dolegliwości związane z NTM pojawiają się najczęściej wraz z wiekiem – tak jak objawem zmniejszonej sprężystości skóry są zmarszczki, tak zwiotczenie mięśni krocza przejawia się m.in. popuszczaniem moczu. Nietrzymanie moczu może być także skutkiem trudnych porodów (np. przedłużających się, kleszczowych) lub powikłanych pęknięciem krocza. Innymi przyczynami mogą być m.in. choroby dróg moczowych, nadpobudliwość pęcherza, stres, ciężka praca fizyczna, nadwaga, przerost prostaty u mężczyzn, jak również przebyte operacje. Czasem nadreaktywności pęcherza moczowego towarzyszy obniżenie narządu rodnego kobiety.

Możliwe terapie
Jak już wspominałam, nietrzymanie moczu jest dolegliwością w większości przypadków wyleczalną. Kluczem do sukcesu jest nie tylko chęć uzyskania pomocy, lecz także wiara w skuteczność terapii. W lżejszych przypadkach wystarczy regularna gimnastyka. W ciężkich należy poddać się leczeniu farmakologicznemu lub chirurgicznemu. W obu przypadkach należy koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej, pamiętając, że im wcześniejsze stadium choroby, tym skuteczniejsze leczenie.

Celem leczenia jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni krocza. Pomóc w tym mogą ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia te mogą być skuteczne pod warunkiem, że będą wykonywane regularnie. Alternatywą dla nich mogą być zabiegi elektrostymulacji mięśni krocza – niestety bardzo bolesne. Dość skuteczna jest też hormonoterapia miejscowa – kremy i globulki estrogenowe. Bardziej zaawansowane przypadki mogą wymagać – poza rehabilitacją – również zabiegu chirurgicznego. W obecnych czasach dzięki najnowocześniejszej technologii możliwe jest leczenie tego problemu chirurgicznie przy użyciu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

W zmniejszeniu dyskomfortu związanego z tą chorobą mogą pomóc dostępne na rynku specjalne wkładki czy pieluchomajtki. A w przypadku dolegliwości związanej z obniżeniem narządów rodnych specjalne dopochwowe wkładki.

Pięć przykazań chorych na NTM

1 Ćwicz – nie pozwól swoim mięśniom się rozleniwić. Ćwiczenia mięśni Kegla to najlepsza profilaktyka utrzymująca w formie przeponę moczowo-płciową bez względu na wiek!
2 Walcz z otyłością – każdy dodatkowy kilogram naciska na twoje drogi moczowe i utrudnia panowanie
nad pęcherzem.
3 Rzuć palenie – nikotyna uszkadza unerwienie zwieracza.
4 Staraj się unikać alkoholu i diety powodującej zaparcia.
5 Dbaj o regularność wypróżnień.

konsultacja:
dr n. med. Piotr Marczyński

4.6/5 - (8 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH