Współpraca onkologów i urologów dla dobra pacjentów

Z prof. Piotrem Chłostą, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, i prof. Piotrem Wysockim, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

 

Katarzyna Pinkosz: Urologia i onkologia: te dwie specjalności się zazębiają?

Prof. Piotr Chłosta:

Są to wzajemnie uzupełniające się specjalności, dlatego że większość chorych, którzy są podmiotem działania urologa (około 80 proc.),

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

Niepełnosprawni – Życie wśród barier

Niepełnosprawni w Polsce nie mają łatwego życia. Słaba aktywizacja zawodowa, utrudnienia architektoniczne, wykluczenie społeczne to ich szara rzeczywistość. Do tego dochodzi ograniczony dostęp do wyrobów medycznych i środków pomocniczych.

Pęcherz pełen kłopotów (nietrzymanie moczu)

Popuszczanie moczu wywołuje u wielu osób uczucie zażenowania, upokorzenia, ogromnego zawstydzenia. Nie potrafią o tym otwarcie rozmawiać, nie chcą zwierzyć się ze swoich problemów nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć!

Problem z utrzymaniem moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na tę dolegliwość uskarża się około 17-46 proc. kobiet (niektóre źródła podają, że nawet 60 proc.). Te dane są tak rozbieżne, ponieważ w rzeczywistości tylko 30 proc. pań zgłasza się z tą przykrą dolegliwością do specjalisty.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

Łagodny rozrost stercza – Najpopularniejsza męska choroba (część 2)

Najczęściej przyczyną zgłoszenia się chorego do lekarza są nasilone objawy z dolnego odcinka układu moczowego (LUTS – ang. lower urinary tract symptoms). Po diagnostyce potwierdzającej obecność ŁRS, kwalifikujemy chorego – w zależności od stadium zaawansowania choroby – do odpowiedniej grupy leczenia.

Łagodny rozrost stercza - Najpopularniejsza męska choroba

Łagodny rozrost stercza – Najpopularniejsza męska choroba (część 1)

Stałe wydłużanie się okresu życia mężczyzn stawia przed medycyną całkiem nowe wyzwania, przede wszystkim ze względu na o wiele częstsze występowanie chorób w starzejącej się populacji. Takim schorzeniem jest na przykład łagodny rozrost stercza.

STUDIUM przypadku - nadciśnienie tętnicze - objawy

STUDIUM przypadku – nadciśnienie tętnicze – objawy, badania, leczenie

67-Letni pacjent z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią, łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, zgłosił się do urologa z zaburzeniami potencji, trwającymi od około 6 miesięcy.

Nagroda dla krakowskich lekarzy

**Publikacja naukowa dr. Wacława Lipczyńskiego, lek. med. Leszka Michalskiego, dr Barbary Glazar i dr. Roberta Chrzana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła I nagrodę podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie. To wielki sukces polskich naukowców, bowiem do konkursu zgłoszono aż 180 prac lekarzy z całej Europy.**

Prostata – męska rzecz

Prostata – męska rzecz

Prostata to narząd mieśniowo-gruczołowy znajdujący się w miednicy mniejszej poniżej pęcherza. Przebiega przez nią tzw. część sterczowa cewki moczowej. Wydzielina prostaty jest mętną cieczą o zasadowym odczynie, w której zawieszone są plemniki.

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Farmakoterapia w łagodnym przeroście stercza

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest powszechną przyczyną dolegliwości i zaburzeń w oddawaniu moczu u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Częstość występowania tego schorzenia wzrasta wraz z wiekiem, co jest naturalną konsekwencją starzenia się organizmu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH