Zioła na zatoki

Zioła na zatoki

Uporczywy, obfity katar, gęsta wydzielina z nosa, uczucie ucisku lub ból głowy nasilający się przy pochylaniu – to objawy świadczące o chorobie zatok. W przypadku tych dolegliwości zwykle szukamy pomocy w aptece.

Po co nam farmakopea?

Po co nam farmakopea?

Farmaceuta pracujący w aptece rzadko sięga do farmakopei. Zwykle robi to w przypadku sprawdzania dawki substancji wykorzystywanych do sporządzania leków recepturowych lub w celu wykonania którejś z farmakopealnych maści czy preparatów galenowych. Czy urzędowy wymóg posiadania farmakopei ma jeszcze sens?

Nowoczesna receptura

Nowoczesna receptura

Receptura jest specyficzną sferą działalności aptek, która łączy tradycję z nowoczesnością. Współcześni aptekarze, wykonując leki robione, korzystają z doświadczeń swoich poprzedników, a jednocześnie idą z duchem czasu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom w krótszym czasie uzyskują leki lepszej jakości.

Szałwia lekarska

Jeden ze sławnych polskich zielarzy XX w. Czesław Klimuszko zapytał: „Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?”. Świadczy to o tym, że w szałwii, jak i w innych ziołach, drzemie leczniczy potencjał, o którym my, na wskroś nowocześni ludzie, często zapominamy i którego nie potrafimy właściwie wykorzystać.

Stwardnienie rozsiane – poligon do badań nad lekami

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z głównych chorób neurologicznych, należąca do kategorii chorób demielinizacyjnych. Jej mechanizm patologiczny dotyczy mieliny – substancji lipidowo-białkowej, która izoluje aksony i w ten sposób umożliwia sprawne przewodzenie impulsów bioelektrycznych w mózgu i rdzeniu kręgowym. W przypadku jej uszkodzenia przewodzenie ulega zakłóceniu, zwolnieniu i pojawia się cały szereg objawów patologicznych, które mogą prowadzić do zaburzenia funkcji, np. chodzenia, sprawności kończyn górnych, koordynacji, czucia czy widzenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH