Apteki samoobsługowe


Apteki samoobsługowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród farmaceutów, jak i pacjentów. Dzięki tej formie sprzedaży właściciel apteki może m.in. obniżyć koszty sprzedaży oraz zwiększyć zyski. Natomiast pacjent ma możliwość dokładnie obejrzeć towar przed zakupem.

Klienci aptek są coraz bardziej wymagający i wyedukowani (czasem niestety jedynie we własnym przekonaniu). Mają dużą wiedzę na temat leków i kosmetyków, lubią samodzielnie podejmować decyzje dotyczące produktu, jaki zamierzają nabyć. Są to osoby, które z chęcią kupują w aptekach samoobsługowych.

Placówki tego typu pojawiły się w Polsce dopiero pod koniec lat 90. Na świecie ten sposób sprzedaży w aptekach znany był już od kilku dziesięcioleci, a w niektórych krajach, np. Kanadzie i USA, prawie zupełnie zdominował rynek farmaceutyczny. Warto przyjrzeć się bliżej temu modelowi sprzedaży.

Korzyści z samoobsługi
Sprzedaż samoobsługowa daje wiele korzyści zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu. Kupujący ma możliwość bezpośredniego dostępu do towaru. Może spokojnie przeczytać etykietę lub dołączoną ulotkę, obejrzeć interesujący go produkt i wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada.

Z kolei korzyścią dla sprzedającego jest znaczne skrócenie kolejek, przyspieszenie obrotu towarami i krótszy czas obsługi pacjenta. W aptece samoobsługowej pacjent podchodzący do kasy jedynie płaci za wybrane wcześniej produkty, a nie – jak w tradycyjnej aptece – dopiero zaczyna się zastanawiać, co kupić. Nie znaczy to, że jest pozostawiony sam sobie. Pacjent może liczyć na fachowe doradztwo farmaceuty w sprawie wybranych przez siebie medykamentów i kosmetyków. Może także zwrócić się bezpośrednio do specjalisty z prośbą o wskazanie towaru spełniającego jego potrzeby.

Dzięki tej formie sprzedaży właściciel apteki może obniżyć koszty sprzedaży oraz zwiększyć zyski.

Odpowiednia lokalizacja
Kluczem do dobrego funkcjonowania apteki samoobsługowej jest jej odpowiednia lokalizacja. Ten model sprzedaży nie sprawdzi się w małej, osiedlowej aptece ani w aptece przyszpitalnej. Sprawdzi się natomiast w różnego rodzaju ciągach i centrach handlowych, czyli miejscach, gdzie dominuje sprzedaż preparatów z grupy OTC, suplementów diety i kosmetyków.

Niektóre źródła podają, że progiem opłacalności dla otwarcia apteki samoobsługowej jest miejsce, gdzie sprzedaż odręczna będzie stanowić co najmniej 40 proc. obrotu. W takich miejscach robią zakupy zwykle ludzie młodzi lub w średnim wieku. Dlatego też należy dostosować asortyment apteki głównie do ich potrzeb.

Aranżowanie przestrzeni
Inną, niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie wnętrza. Dlatego na etapie projektowania apteki samoobsługowej należy podzielić ją na dwie części: samoobsługową i ekspedycyjną. Ta pierwsza powinna zająć przeważającą część powierzchni sprzedaży. Powinna też być prawidłowo zaprojektowana, najlepiej tak, aby pacjent w drodze do farmaceuty lub kas musiał przejść przez całą długość powierzchni sprzedażowej.

Należy zadbać o prawidłowy wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów, który zapewni dużą sprzedaż. Część samoobsługowa powinna być zorganizowana w czytelny i wyraźny dla pacjenta sposób. Ułatwi mu to poruszanie się po aptece i pomoże zaoszczędzić czas. Warto wydzielić i wyraźnie oznaczyć miejsca dla poszczególnych grup towarów: kosmetyków, suplementów diety, środków higieny osobistej, preparatów OTC, ziół. W obrębie tych grup należy również zaplanować logiczne rozmieszczenie poszczególnych produktów, np. kosmetyki układamy markami, preparaty OTC umieszczamy w grupach terapeutycznych, a suplementy diety grupujemy w zależności od działania lub markami.

Warto również pomyśleć o zarezerwowaniu sobie kilku najlepiej eksponowanych półek na preparaty sezonowe i promocyjne. W ich pobliżu lub przy wejściu do apteki można wygospodarować miejsce dla hostess, które mogą czasami promować wybrane preparaty. Natomiast produkty wymagające częstszych porad lub prezentacji (np. sprzęt medyczny) dobrze jest umieścić bliżej stanowiska farmaceuty. Jest ono również doskonałym miejscem na umieszczenie przy nim półek z produktami impulsowymi. W pobliżu powinien znaleźć się (tak jak w każdej aptece) wygospodarowany dla pacjentów kącik ze stolikiem i krzesłami. Innym, dobrym pomysłem jest umieszczenie tuż przy wyjściu z apteki osobnego stanowiska kasowego przeznaczonego jedynie dla osób z produktami z części samoobsługowej. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie kolejki przy pierwszym stole.

Odpowiednia kadra
Olbrzymim ułatwieniem zarówno dla pacjentów, jak i dla farmaceutów, pracujących za pierwszym stołem jest zatrudnienie konsultanta. Osoba ta powinna pracować na otwartej powierzchni sprzedażowej i mieć rozległą wiedzę na temat eksponowanych w części samoobsługowej towarów, zwłaszcza kosmetyków i suplementów diety. Konsultant może pomóc pacjentowi w wyborze produktu i w ten sposób przyspieszyć proces obsługi klienta przy kasie.

Apteka samoobsługowa powinna zatrudniać także ochroniarza. Jego obecność pozwoli na ograniczenie ewentualnych kradzieży towarów wystawionych na półkach. Można też pomyśleć o elektronicznym zabezpieczeniu towaru.

Coraz popularniejsze
Ten model sprzedaży cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich aptekarzy, głównie ze względu na możliwości generowania dużych dochodów ze sprzedaży odręcznej. Obecnie na naszym rynku funkcjonuje kilkadziesiąt aptek samoobsługowych, ale ich liczba stale rośnie.

Należy jednak pamiętać, że do ich funkcjonowania niezbędne są odpowiednie warunki lokalizacyjne i demograficzne. Z tego powodu apteki samoobsługowe – przynajmniej przez kilkadziesiąt lat – nie będą w stanie wyprzeć tradycyjnego modelu apteki. Nie ulega jednak wątpliwości, że odegrają one w przyszłości dużą rolę w rozwoju polskiego aptekarstwa.

4.3/5 - (16 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH