Zatrzymać czas


Za proces starzenia się skóry odpowiedzialne są czynniki wewnętrzne (genetyczne) i środowiskowe (egzogenne). Na te pierwsze nie mamy wielkiego wpływu, natomiast egzogenne starzenie się skóry można bardzo skutecznie opóźnić, stosując odpowiednią pielęgnację.

Największymi zagrożeniami dla młodego wyglądu skóry są: promieniowanie UV (słońce, solarium), zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy, wiatr, klimatyzacja. Stres i codzienne emocje pozostawiają widoczne ślady na skórze, która stale potrzebuje ochrony i niezbędnej energii, aby wzmacniać swoje mechanizmy obronne. Skóra, narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, staje się słaba i nie może obronić się sama. Brak właściwej ochrony powoduje, że wolne rodniki niszczą błony komórkowe, a to powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Nie chodzi oczywiście o całkowite odizolowanie się od świata zewnętrznego, ale o kompleksową ochronę skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków już od momentu przyjścia na świat.

Najważniejsze kosmetyki
Skóra wymaga stosowania zarówno ochrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi (głównie promieniowaniem UV), jak również właściwego odżywiania i regeneracji w celu aktywacji odnowy komórkowej. Substancje aktywne, które można zastosować w pielęgnacji skóry, powinny: głęboko i długotrwale nawilżać, chronić przed wolnymi rodnikami, zwiększać produkcję kolagenu, odżywiać i energizować skórę, stymulować odnowę komórkową, wygładzać, odświeżać i działać rozjaśniająco.

Najważniejsze są kosmetyki zawierające filtry UV, antyutleniacze hamujące reakcje wolnorodnikowe, substancje zapobiegające podrażnieniom. Należy równocześnie pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia poprzez aplikację kosmetyków z peptydami, polisacharydami, aminokwasami, ceramidami, witaminą F.

Nawilżanie i wolne rodniki
Woda stanowi 70 proc. składu skóry, z czego 13 proc. powinno wypełniać komórki naskórka. Utrata wody może być spowodowana przebywaniem w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach oraz na dworze podczas wiatru i silnego mrozu. Wpływ na odwodnienie skóry mają także stres, niewłaściwa dieta, palenie tytoniu i brak snu. Dlatego ważne jest stosowanie kremów zawierających substancje nie tylko nawilżające, ale także działające głębiej i chroniące skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Do najważniejszych antyutleniaczy, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników, należą: witamina E, witamina C, witamina A i beta-karoten, koenzym Q oraz flawonoidy roślinne.

Stymulacja podziałów komórkowych i produkcji kolagenu
Konieczne jest dostarczenie skórze substancji stymulujących podziały komórkowe i produkcję kolagenu. Ważną rolę odgrywają tutaj witaminy: A, C, E, D-panthenol. Witamina A reguluje podziały komórkowe i procesy rogowacenia. Witamina C działa antyoksydacyjnie, rozjaśnia skórę, uszczelnia naczynia, stymuluje produkcję kolagenu, a także daje efekt przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.

Witamina E ma działanie fotoprotekcyjne i przeciwzapalne. Regeneruje także barierę lipidową, poprawia miękkość i elastyczność naskórka, działa nawilżająco, poprawia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

Rozjaśnianie, wygładzanie, odnowa komórkowa
W skład preparatów odmładzających wchodzą również α- i β-hydroksykwasy ze względu na swoje działanie rozjaśniające, wygładzające i stymulujące odnowę komórkową. Ich delikatne działanie złuszczające pozwala na lepsze wnikanie składników aktywnych. Do α-hydroksykwasów należą: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy i winowy. Główne substancje o działaniu odmładzającym to pochodne kwasu retinowego (retinaldehyd, retinol). Wpływają one stymulująco na produkcję kolagenu, działają wygładzająco i rozjaśniająco.

Modelowanie owalu twarzy
Oznakami starzenia się twarzy są nie tylko zmarszczki, ale również zmiana owalu twarzy spowodowana jej „opadaniem” (starzenie grawitacyjne). Pomóc mogą tu kosmetyki chroniące materiał genetyczny komórek skóry (DNA), które opóźniają proces utraty młodych rysów twarzy.

Pielęgnacja skóry wokół oczu
Specjalnej uwagi wymaga pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu, która starzeje się najszybciej i najwcześniej traci elastyczność. Do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są specjalne kosmetyki. Powinny one zachowywać naturalny poziom kwasowości skóry, przywracać jej równowagę flory bakteryjnej, poprawiając odporność na zmiany temperatur, działać kojąco, zmniejszać przekrwienie, zapobiegać powstawaniu obrzęków i cieni pod oczami, ujędrniać i redukować widoczność zmarszczek wokół oczu. Do demakijażu można stosować jedynie delikatne mleczko lub specjalny preparat do demakijażu tej okolicy.

Preparaty do pielęgnacji skóry wokół oczu mają konsystencję kremu, żelu lub serum. Zawierają biologicznie czynne składniki, łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy. Aby uzyskać działanie wygładzające i rozjaśniające, producenci często umieszczają w składzie preparatów pod oczy retinol. Kremy mają zwykle cięższą konsystencję niż żele i serum, zawierają więcej składników regenerujących, bardziej natłuszczają skórę. Żele pod oczy polecane są szczególnie dla młodej skóry i osób, które nie tolerują cięższej konsystencji kremu. Szybciej się wchłaniają i mają właściwości napinające skórę.

Kosmetyki na noc
Bardzo ważną rolę pełnią kosmetyki aplikowane wieczorem. Nocą skóra regeneruje się, odbudowuje zniszczone tkanki, wzmacnia swój system obronny i przywraca równowagę komórkom. Odnowa komórkowa nocą jest dwa razy bardziej intensywna niż za dnia, co oznacza, że kremy na noc powinny zawierać więcej składników aktywnych o działaniu regenerującym i naprawczym.

Nutrikosmetyki
Jednak żadne zabiegi kosmetyczne nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli nie zasilimy skóry od wewnątrz. Kosmetyki przenikają tylko do warstwy naskórkowej. Do skóry właściwej i warstwy tłuszczu podskórnego docierają tzw. nutrikosmetyki zażywane doustnie. Odżywiają one, regenerują i chronią skórę od wewnątrz.

W składzie tej grupy preparatów znajdziemy przede wszystkim witaminy A, E i C, minerały, olej z ryb morskich, pycnogenol (wyciąg z sosny śródziemnomorskiej), likopen, pyłek pszczeli oraz olej z ogórecznika lekarskiego.

Systematyczność
W pielęgnacji skóry najważniejsza jest systematyczność. Aby zauważyć wymierne efekty działania kosmetyków, trzeba cierpliwie aplikować je nawet kilka razy dziennie. A najlepsze efekty w zachowaniu młodego wyglądu osiągniemy poprzez konsekwentne zapobieganie pojawianiu się zmarszczek, przebarwień, rozszerzonych naczynek krwionośnych i tych wszystkich zmian, które kojarzą się z upływającym czasem.


#Fitohormony a starzenie się skóry

Duże znaczenie w walce ze starzeniem się skóry mają fitohormony. Ich działanie jest zbliżone do działania estrogenów, ale pozbawione związanych z nimi efektów ubocznych.

Najczęściej stosowanymi fitohormonami są ekstrakty z soi i Centella Asiatica. Działają one antyutleniająco i przeciwzapalnie. Stanowią pewną alternatywę dla kobiet niemogących stosować hormonalnej terapii zastępczej.

4.5/5 - (88 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH