Najwięcej nowoczesnych sprzętów w aptece pojawia się obecnie w obrębie receptury, choć trzeba przyznać, że nie zawsze są to nowe wynalazki, a często tylko znaczące usprawnienia istniejących już urządzeń.
- ###Wagi elektroniczne
Wagi elektroniczne chyba najbardziej usprawniły prace w dziedzinie receptury. Być może dla większości farmaceutów nie są one nowością, ale istnieje jeszcze wiele aptek, gdzie stosuje się lub do niedawna stosowało klasyczne wagi szalkowe. W dzisiejszych czasach jest to strata czasu i pieniędzy. Wagi elektroniczne nie tylko ułatwiają dokładne przygotowanie leku, lecz także skracają czas tej czynności.
W aptece powinny być dwie takie wagi: jedna o udźwigu do ok. 50-100 g i dokładności pomiaru do 1 mg, a druga o udźwigu do 2 kg i dokładności pomiaru do 0,1 g. Obie powinny mieć szybki czas reakcji. Dobrze też, by miały funkcje samokalibracji.
Loże laminarne
Postępująca miniaturyzacja i rozwój nowoczesnych technologii wymusiły na producentach loży laminarnych unowocześnienie tych urządzeń. Obecnie są to stosunkowo małe, łatwe do ustawienia skrzynie o szerokości 70-100 cm. Wyposaża się je w 2-stopniowe systemy oczyszczania powietrza, płynną regulację prędkości przepływu powietrza oraz niezwykle przydatne liczniki czasu pracy.
Korzyścią takiej inwestycji jest możliwość wykonania większej liczby recept oraz zwiększenie swoich dochodów dzięki podwójnej taksie laborum za wykonane leki jałowe.
Miksery recepturowe
Innym wartym zainteresowania urządzeniem jest mikser recepturowy. Ułatwia on przygotowywanie takich form recepturowych, jak maści i czopki. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, gdyż działa on podobnie jak mikser kuchenny. Mieszanie maści odbywa się za pomocą odpowiednio skonstruowanych mieszadeł, które są dokładnie dopasowane do specjalnych, jednorazowych pojemników-opakowań. Ten zestaw umożliwia wykonywanie różnych maści w dowolnych ilościach, a nawet czopków i globulek, które wylewa się do specjalnych, jednorazowych form.
Dzięki temu urządzeniu można wykonać maść w ciągu 5-10 minut, a czopki w 15 minut. Jest to znaczna oszczędność czasu. Mikser recepturowy pozwala również na podniesienie jakości wykonywanych preparatów.
Rejestratory wilgotności i temperatury
Pozostając jeszcze w kręgu receptury należy wspomnieć o urządzeniach zwanych rejestratorami wilgotności i temperatury. Są to nowsze wersje wymaganych obecnie w aptekach higrometrów i termometrów. Ich przewaga polega na tym, że automatycznie rejestrują temperaturę i wilgotność, a po podłączeniu do komputera umożliwiają archiwizację – nie trzeba notować tych parametrów w zeszytach kontrolnych. Jeśli zostaną przekroczone ustalone parametry, np. maksymalnej temperatury i wilgotności, włącza się alarm.
Chłodziarki farmaceutyczne
Wiele produktów aptecznych należy przechowywać w niskich temperaturach rzędu 5-10 stopni. Zwykle trzyma się je w lodówkach lub witrynach chłodniczych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnej chłodziarki farmaceutycznej. Urządzenie to posiada wbudowane szuflady ze specjalnym systemem organizacyjnym, który znacząco ułatwia składowanie wielu preparatów na ograniczonej powierzchni chłodziarki. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość samodzielnej aranżacji i dostosowania tego sytemu do własnych potrzeb. Urządzenie to wyposażono również w automatyczne odszranianie oraz w rzadziej spotykany, cyfrowy wyświetlacz temperatury, co ułatwia kontrolę pracy chłodziarki.
Klimatyzacja
Innym urządzeniem, które powoli zaczyna gościć w naszych aptekach, jest klimatyzacja. Na świecie już od dawna się ją stosuje, niestety w naszych aptekach nie jest ona zbyt często spotykana, choć jej instalacja przynosi aptece sporo korzyści. Pierwsza z nich jest oczywista – to poprawa warunków pracy farmaceutów, szczególnie latem, kiedy słońce nagrzewa pomieszczenia ekspedycji przez duże oszklone witryny. Przy działającej klimatyzacji nie tylko farmaceutom pracuje się lepiej, ale – co ważniejsze – także pacjenci czują się komfortowo. Przebywając w przyjemnym chłodzie nie denerwują się w oczekiwaniu na realizację recepty. Większe jest również prawdopodobieństwo, że zapamiętają naszą aptekę jako miłe miejsce, do którego warto wrócić.
Trzecią, mniej widoczną, ale równie ważną zaletą klimatyzacji jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w izbach ekspedycyjnych i magazynach.
Systemy kolejkowe
W aptekach pojawiają się również urządzenia związane z obsługą klienta. Są to rzadko jeszcze spotykane systemy kolejkowe, które mają na celu przyspieszenie obsługi pacjentów. Systemy te składają się z numeratora, który wydaje pacjentom numerki, oraz z cyfrowych wyświetlaczy, za pomocą których zapraszani są oni do konkretnych stanowisk.
To dobre rozwiązanie dla aptek o dużym natężeniu ruchu, gdyż pozwala na rozproszenie kolejki na większej powierzchni ekspedycji. Klienci mogą poczekać na wygospodarowanych w tym celu miejscach lub zapoznać się z wystawionymi na półkach czy w gablotach kosmetykami i preparatami OTC. Jest to więc urządzenie, które nie tylko poprawia komfort obsługi pacjenta, lecz także pozwala – przy odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza apteki – zwiększyć sprzedaż odręczną.
Kombajny pomiarowe
Innymi nowoczesnymi urządzeniami marketingowymi są specjalnie udostępniane pacjentom ciśnieniomierze lub całe kombajny pomiarowe, które oprócz badania ciśnienia potrafią zmierzyć wzrost, wagę i grubość tkanki tłuszczowej. Dzięki odpowiednim opcjom sprzęt ten można udostępnić pacjentom za niewielką opłatą lub
– co jest o wiele częstsze – bezpłatnie.
Urządzenia te często drukują specjalne bilety z wynikami, na których apteki zamieszczają swoją reklamę. Stali pacjenci mogą przy tym skorzystać ze specjalnych elektronicznych kart, na których zapisywana jest historia ich pomiarów. Instalacja takiego urządzenia zwiększy atrakcyjność apteki i zachęci pacjenta do powrotu.
Monitory reklamowe
Nowością w aptekach są również monitory reklamowe. Mają one postać dużych, najczęściej płaskich ekranów, które montuje się w wyeksponowanych częściach apteki. Wyświetlają one odpowiednio przygotowany zestaw reklam farmaceutyków lub kosmetyków. Jest to bardzo skuteczna forma reklamy, która sprawia, że apteka staje się bardziej atrakcyjna dla pacjentów.