Koniec z potem

Koniec z potem

Pocenie się to proces fizjologiczny, podczas którego przez gruczoły potowe wydalana jest mieszanina składająca się w 99 proc. z wody. Pocenie się to efekt nieustannie zachodzących procesów termoregulacyjnych, które mają za zadanie utrzymać prawidłową ciepłotę ciała i homeostazę organizmu. W wyniku procesów przemiany materii, w organizmie człowieka nieustannie odbywa się produkcja ciepła. Aby nie dopuścić do przegrzania, stale produkujemy pot. Przeciętnie wydalamy go w ilości około jednego litra na dobę. Jednak ilość ta może znacznie wzrosnąć np. podczas wysokiej gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego lub przebywania na terenach nasłonecznionych, gdzie temperatura otoczenia przekracza 30°C, gdy konieczne jest intensywne chłodzenie organizmu. Parujący pot ochładza rozgrzane ciało. Jednocześnie prowadzi do utraty wody i soli mineralnych, które systematycznie trzeba uzupełniać, aby nie dopuścić do groźnego odwodnienia. W sytuacjach kiedy pocimy się intensywniej niż zwykle, zaleca się spożywanie dużej ilości płynów w postaci wód mineralnych, świeżych soków owocowych i warzywnych, a także soczystych owoców, takich jak cytrusy lub arbuz.

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się

Pocenie się to proces fizjologiczny, podczas którego przez gruczoły potowe wydalana jest na zewnątrz organizmu mieszanina składająca się w 99 proc. z wody. Pozostałe składniki to sód, chlor, azot, mocznik, kwas moczowy, aminokwasy, a także niektóre leki oraz inne produkty przemiany materii. Pocenie się to efekt nieustannie zachodzących procesów termoregulacyjnych, które mają za zadanie utrzymać prawidłową ciepłotę ciała i homeostazę organizmu. W wyniku procesów przemiany materii, w organizmie człowieka nieustannie odbywa się produkcja ciepła. Aby nie dopuścić do przegrzania, stale produkowany jest pot. Przeciętnie organizm wydala go w ilości około jednego litra na dobę. Jednak ilość ta może znacznie wzrosnąć np. podczas wysokiej gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego lub przebywania na terenach nasłonecznionych, gdzie temperatura otoczenia przekracza 30°C, gdy konieczne jest intensywne chłodzenie organizmu.

Jak zwiększyć laktację?

Jak zwiększyć laktację?

Nie ma wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach życia jest mleko matki. Część kobiet rezygnuje jednak z podawania piersi, obawiając się, że ma za mało pokarmu i dziecko jest głodne. Są jednak sposoby, by zwiększyć laktację.

Dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby zakaźne układu oddechowego, moczowego, pokarmowego, alergię. W wieku dorosłym są w mniejszym stopniu zagrożone chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze. W kobiecym pokarmie znajdują się wszystkie składniki niezbędne dziecku w pierwszych miesiącach życia (wyjątkiem są tylko witaminy D i K, których poziom trzeba uzupełniać). Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią niemowląt przez pierwsze sześć miesięcy życia, a potem wprowadzanie pokarmów uzupełniających (pod osłoną karmienia piersią). Co jednak doradzić kobiecie, która skarży się na problemy z laktacją?

Szałwia lekarska

Jeden ze sławnych polskich zielarzy XX w. Czesław Klimuszko zapytał: „Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?”. Świadczy to o tym, że w szałwii, jak i w innych ziołach, drzemie leczniczy potencjał, o którym my, na wskroś nowocześni ludzie, często zapominamy i którego nie potrafimy właściwie wykorzystać.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH