Krzem – pierwiastek życia

Krzem to pierwiastek o symbolu Si. Mówi się, że to „pierwiastek życia”. Krzem jest jednym z podstawowych składników biosfery, a jednocześnie jest niemalże niedostępnym pierwiastkiem dla organizmu człowieka.

Pierwiastek ten możemy znaleźć w wielu roślinach. Występuje m.in. w skrzypie polnym, dziewannie, kozieradce, pokrzywie oraz pędach bambusa, które zawierają najwyższą jego zawartość.

Krzem –

Koniec z potem

Koniec z potem

Pocenie się to proces fizjologiczny, podczas którego przez gruczoły potowe wydalana jest mieszanina składająca się w 99 proc. z wody. Pocenie się to efekt nieustannie zachodzących procesów termoregulacyjnych, które mają za zadanie utrzymać prawidłową ciepłotę ciała i homeostazę organizmu. W wyniku procesów przemiany materii, w organizmie człowieka nieustannie odbywa się produkcja ciepła. Aby nie dopuścić do przegrzania, stale produkujemy pot. Przeciętnie wydalamy go w ilości około jednego litra na dobę. Jednak ilość ta może znacznie wzrosnąć np. podczas wysokiej gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego lub przebywania na terenach nasłonecznionych, gdzie temperatura otoczenia przekracza 30°C, gdy konieczne jest intensywne chłodzenie organizmu. Parujący pot ochładza rozgrzane ciało. Jednocześnie prowadzi do utraty wody i soli mineralnych, które systematycznie trzeba uzupełniać, aby nie dopuścić do groźnego odwodnienia. W sytuacjach kiedy pocimy się intensywniej niż zwykle, zaleca się spożywanie dużej ilości płynów w postaci wód mineralnych, świeżych soków owocowych i warzywnych, a także soczystych owoców, takich jak cytrusy lub arbuz.

Interakcje leków roślinnych (część 3)

Interakcje leków roślinnych (część 3)

Warto wiedzieć, jak przyjmowanie preparatów roślinnych może wpływać na działanie stosowanych leków. Poniżej podaję przykłady interakcji i opis działań, jakie należy podjąć, w przypadku stwierdzenia możliwości ich wystąpienia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH