Jak zwiększyć laktację?

Jak zwiększyć laktację?

Nie ma wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach życia jest mleko matki. Część kobiet rezygnuje jednak z podawania piersi, obawiając się, że ma za mało pokarmu i dziecko jest głodne. Są jednak sposoby, by zwiększyć laktację.

Dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby zakaźne układu oddechowego, moczowego, pokarmowego, alergię. W wieku dorosłym są w mniejszym stopniu zagrożone chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze. W kobiecym pokarmie znajdują się wszystkie składniki niezbędne dziecku w pierwszych miesiącach życia (wyjątkiem są tylko witaminy D i K, których poziom trzeba uzupełniać). Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią niemowląt przez pierwsze sześć miesięcy życia, a potem wprowadzanie pokarmów uzupełniających (pod osłoną karmienia piersią). Co jednak doradzić kobiecie, która skarży się na problemy z laktacją?

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Według obowiązującego prawa, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego charakteryzuje się tym, że – bądź to ze względu na specjalny skład, bądź też sposób przygotowania – wyraźnie różni się od środków spożywczych powszechnie spożywanych.1

Mleko po pierwszych urodzinach

Mleko po pierwszych urodzinach

Mleko jest niezbędnym elementem codziennej diety małego dziecka. To doskonałe źródło wapnia, który jest potrzebny do budowania kośćca i zębów. Lepiej jednak, by w drugim roku życia dziecko piło mleko modyfikowane, a nie krowie.

Gdy dziecko jest uczulone

Gdy dziecko jest uczulone

Pojęcie „skaza białkowa” nadal funkcjonuje wśród rodziców. Tyle że rodzice rozumieją je inaczej niż lekarze. Lekarze używają określenia „skaza” w kontekście skazy atopowej. Jest to genetycznie uwarunkowana skłonność do rozwoju alergii na różne czynniki środowiskowe zwane alergenami.

Mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane

Ogólnie rzecz biorąc, modyfikacja mleka polega na tym, że staramy się mleko krowie upodobnić do pokarmu kobiecego, co oczywiście jest bardzo trudne i nie do końca możliwe. Głównie polega to na zwiększeniu zawartości laktozy do takich wartości, jakie są w mleku kobiecym oraz zmniejszeniu ilości białka i zmianie proporcji kazeiny do białek serwatkowych tak, by były najbliższe proporcjom występującym w pokarmie kobiecym. Co bardzo ważne, modyfikuje się też tłuszcze, zamieniając tłuszcz mleka na oleje roślinne oraz dodając w odpowiednich proporcjach długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są charakterystyczne dla pokarmu naturalnego, a prawie nie występują w mleku krowim. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu, wzroku i układu odpornościowego.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH