Internet w aptece


Internet to narzędzie, które umożliwia błyskawiczne zdobywanie informacji oraz załatwianie różnego rodzaju spraw bez wychodzenia z domu czy biura. Apteki, tak jak i inne przedsiębiorstwa, zaczynają dostrzegać olbrzymi potencjał drzemiący w ogólnoświatowej sieci internetowej.

Część aptek korzysta stale z internetu. Istnieje jednak dość duża grupa, która zastanawia się, czy warto to robić. Myślę, że w tej sytuacji trzeba uświadomić sobie, jakie korzyści czy zagrożenia łączą się z decyzją o podłączeniu się do sieci.

Jak podłączyć?
Obecnie istnieje kilka technologii, umożliwiających podłączenie do internetu. Przed wyborem którejś z nich należy zastanowić się, w jaki sposób planujemy korzystać z sieci. Dzięki temu będziemy mogli wybrać najbardziej praktyczną i ekonomiczną opcję dla naszej apteki.

Najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie za pomocą modemu. Wystarczy do tego odpowiednie urządzenie – modem – i łącze telefoniczne. Jest to sposób, który doskonale nadaje się dla aptek zamierzających korzystać z internetu okazjonalnie – kilka lub kilkanaście razy w miesiącu – lub tylko przez parę minut dziennie. Nie wymaga to większego nakładu finansowego. Wystarczy jedynie kupić modem (20-40 zł), a także można wykupić jakiś abonament telefoniczny (dzięki niemu może być trochę taniej).

Jeżeli zamierzamy korzystać z sieci częściej lub dłużej, można wykupić tzw. stałe łącze. Skorzystanie z tego typu rozwiązania daje nam możliwość ciągłego (przez całą dobę) korzystania z internetu przy stałej miesięcznej opłacie. Przed instalacją takiego łącza należy zapoznać się z ofertami firm telekomunikacyjnych działającymi na naszym terenie (aby wybrać najbardziej korzystną z nich) oraz z propozycjami okolicznych dostawców sieci. Koszt instalacji łącza może wahać się w granicach od jednego do kilkuset złotych, abonamentu natomiast od 30 do 600 złotych. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj stałego łącza się zdecydujemy (chodzi głównie o jego przepustowość) oraz od cennika firmy, z której usług skorzystamy. Z mojego doświadczenia wynika, że dla potrzeb apteki wystarczające są najczęściej łącza o niskich lub średnich przepustowościach, a więc te najtańsze.

Co zyskujemy?
Podłączenie apteki do internetu pozwala nam na dostęp do olbrzymiej ilości informacji, jaka znajduje się w sieci. W aptece można to wykorzystać na wiele sposobów. Można zdobyć specjalistyczne informacje o lekach, szczególnie takich, które są nowością bądź nie pojawiły się jeszcze na naszym rynku. Dzięki sieci mamy możliwość błyskawicznego otrzymywania ważnych dla apteki informacji, np. pochodzących ze stron internetowych GIF-u, NFZ-u czy OIA.

Inną zaletą internetu jest łatwy dostęp do fachowej prasy, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Co więcej, farmaceuci zatrudnieni w aptece zyskują również możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, internetowych kursach, które pozwalają im zdobyć punkty edukacyjne. Można też korzystać z poczty elektronicznej oraz specjalistycznych farmaceutycznych forów.

Poza zdobywaniem informacji merytorycznych, internet możemy z powodzeniem wykorzystać do celów handlowych, np. zapoznać się z najnowszą ofertą hurtowni. Większość programów aptecznych umożliwia także bieżącą aktualizację tych ofert oraz bezpośrednie zamawianie towaru. Jest to niewątpliwa zaleta, pozwala bowiem uniknąć uciążliwego dyktowania zamówień przez telefon. Istnieją również dostawcy, którzy umożliwiają zamawianie swojego towaru przez ich strony www.

Inne ułatwienia: to możliwość przesyłania swojego zestawienia refundacyjnego do wojewódzkiego oddziału NFZ-u, możliwość korzystania z konta bankowego bez wychodzenia z apteki (pozwala to zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy poświęcić biegając ze wszystkimi płatnościami do siedziby naszego banku).

Łącze internetowe w połączeniu z odpowiednio przygotowanym programem aptecznym pozwala również na obniżenie kosztów, jakie ponosimy w trakcie realizacji płatności naszych klientów za pomocą kart płatniczych.

Dzięki stałemu łączu o wyższych parametrach możemy stworzyć własną stronę internetową, a nawet prowadzić aptekę internetową.

Czy coś nam zagraża?
Należy pamiętać, że podłączenie apteki do sieci internetowej stwarza dla aptecznego systemu informatycznego pewne zagrożenia. Są nimi wirusy oraz możliwość włamań do naszych komputerów. Ryzyko to można zminimalizować instalując programy antywirusowe lub podłączając internet tylko do jednego komputera, który nie jest połączony z innymi w danej aptece. Ma to swoje minusy – takie rozwiązanie uniemożliwia zastosowanie niektórych z wymienionych przeze mnie wcześniej udogodnień. Nie można np. wykonywać zamówień drogą elektroniczną nie mając bezpośrednio łączności z całym systemem aptecznym. Żeby tego uniknąć musimy podłączyć internet do jednego z komputerów pracujących w sieci aptecznej. Trzeba jednak ten komputer zabezpieczyć odpowiednim programem antywirusowym oraz tzw. firewallem – programem antywłamaniowym. Tak wyposażony komputer wystarczająco zabezpiecza dane naszej apteki.

4.5/5 - (8 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH