Nagroda dla krakowskich lekarzy

Publikacja naukowa dr. Wacława Lipczyńskiego, lek. med. Leszka Michalskiego, dr Barbary Glazar i dr. Roberta Chrzana z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyła I nagrodę podczas X Kongresu Urologów Europy Centralnej w Bratysławie. To wielki sukces polskich naukowców, bowiem do konkursu zgłoszono aż 180 prac lekarzy z całej Europy.

Nagrodzona publikacja dotyczy wczesnej diagnostyki raka stercza poprzez przezodbytnicze badanie chorego za pomocą rezonansu magnetycznego w połączeniu ze spektroskopią protonową. Dzięki tej metodzie, dane zostają przetwarzane na obraz ultrasonograficzny, na podstawie którego wykonuje się celowaną biopsję przezodbytniczą.

Metoda opisana przez krakowskich lekarzy pozwoli na wykonanie 1-3 punkcji stercza, zamiast – jak dotychczas – 6-18. Ponadto, badanie będzie dokładniejsze i pozwoli na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, a co z tym idzie – na skuteczne leczenie większej liczby chorych.

Praca powstała we współpracy z Katedrą Radiologii UJ CM, kierowaną przez prof. Andrzeja Urbanika. (mp) (cm-uj.krakow.pl)

4.6/5 - (262 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH